07 Eylül 2017 13:57

Yılmaz, imam hatiplerdeki bursun kaynağını sordu

CHP'li Necati Yılmaz, imam hatip okullarına kayıt yaptıracak öğrencilere yönelik burs kampanyalarını Başbakan Yıldırım'a sordu.

Yılmaz, imam hatiplerdeki bursun kaynağını sordu

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, imam hatip okullarına kayıt yaptıracak öğrencilere yönelik burs kampanyalarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. İstanbul’da iki imam hatip lisesinin tanıtım broşürlerinde öğrencilere kendilerini tercih etmeleri durumunda aylık burs verileceğine yönelik ifadelerin yer aldığını hatırlatan Yılmaz, “İmam hatip okullarına kayıt yapacak öğrencilere ödeneceği söylenen bu burs için ayrıca kaynak ayrılmış mıdır? Ayrıldı ise bu kaynak nereden karşılanacaktır? İmam hatiplerdeki neredeyse ‘kayıt ol, parayı bul’ keyfiyetine kadar uzanan, tanıtım broşürlerine yansıyan bu uygulamayla ilgili herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?” diye sordu.

'EĞİTİMDE AYRIMCILIK VE ADALETSİZLİK YARATIYOR'

Yılmaz, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İstanbul’da bulunan Şehit Adil Büyükcengiz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Servet Asmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin tanıtım broşürlerinde, TEOG’dan 450 ve üzeri puan alan öğrencilerin okullarını tercih etmesi halinde, öğrencilere burs verileceğine ilişkin haberlerin basına yansıdığını hatırlattı. Daha önce de İzmir’in Konak İlçesi’nde bulunan Şehit Astsubay Bülent Aydın İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptıran her öğrenciye aylık 250 TL burs verileceğine yönelik haberlerin kamuoyunda tartışmalara neden olduğunu belirten Yılmaz, “Eğitimde ayrımcılık ve adaletsizlik yaratan bu uygulamaların aynı zamanda imam hatip okullarına ayrıcalık kazandıracağı kesindir. Kırsal bölgelerde tepkilere rağmen bazı köy okullarının imam hatip okullarına çevrilerek, vatandaşların çocuklarını imam hatip okullarına göndermeye mecbur edildiği de bilinen bir gerçektir. Son gelişmelere göre, bilimsel ve laik eğitimden hızla uzaklaşıldığı görülmektedir” dedi.

'İMAM HATİPLER İÇİN GİZLİ BİR ÖDENEK Mİ VAR?'

İmam hatip okullarına kayıt yapacak öğrencilere ödeneceği söylenen bu burs için ayrıca bir kaynak ayrılıp ayrılmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Ayrıldı ise bu kaynak nereden karşılanacaktır? İmam hatip okulları için gizli bir ödenek mi bulunmaktadır? Daha önce de imam hatip okullarına kayıt yaptıran öğrencilere özel herhangi bir ödeme yapılmış mıdır? Burs teşviği yapan imam hatip okullarına kayıtlı kaç öğrenci bulunmaktadır? İmam hatiplerin aylık ne kadar burs ödemesi planlanmıştır?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

EMEP'ten HDP'nin AYM önündeki adalet nöbetine destek

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa