EMEP'ten HDP'nin AYM önündeki adalet nöbetine destek

HDP’nin, Anayasa Mahkemesi önünde başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve beraberindeki heyet destek verdi.

07 Eylül 2017 13:53
Paylaş

HDP’nin, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne  EMEP heyeti destek verdi. Eylemde konuşan EMEP Genel Başkanı Gürkan, “AYM Başkanının AKP Genel Başkanı karşısındaki pozu sadece bir kare, adalete güvensizliği tetikleyen önemli başka dönemeçler oldu. Adalet talebimiz var, ama bu kurumlardan, bu sistemden adalet beklentimiz yok” dedi. 

HDP, Anayasa Mahkemesi önünde başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti sürüyor. Nöbetin üçüncü gününde EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve beraberindeki heyet destek için AYM önüne geldi.  HDP milletvekilleri adına söz alan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, tutuklu milletvekilleri hakkında hazırlanan iddianame ve fezlekelerden örnekler vererek çelişki ve absürtlükleri anlattı. Baydemir, kamuoyunda tutuklu milletvekilleri ve eş genel başkanları hakkında yalan propaganda yürütüldüğünü ifade ederek, “Bugün 11 milletvekili cezaevindeyse muhalefet ettikleri içindir. Demokrasinin olmazsa olmazı siyasi partilerin iktidarı eleştirmeleridir, bu görevlerinin esasıdır. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın siyasete dizayn verme, muhalefeti susturma amacıyla yargıya yaptığı çağrılardan sonra iktidarı ve iktidarın liderini eleştirmek suç haline dönüşmüş” dedi.

Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra partilerine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları olduğunu hatırlatarak, “Erdoğan, ‘Bunun hesabını soracağız’ diyor. Neyin hesabını soracaksın? 7 Haziran’da HDP Türkiye’nin umudu oldu; beyefendiler de tek başına iktidar şansını yitirdi. Koalisyon olmasın diye savaşı, ölümü bu ülkenin kaderi haline dönüştürdüler. Çatışma, ölüm bu ülkenin kaderi değildir” diye vurguladı. 

‘4 KASIM DARBEDİR’

Baydemir, devletin beka değil demokrasi ve adalet sorunu yaşadığını belirterek, “4 Kasım operasyonundan sonra bir siyasi partinin lideri gözaltına alınıyor, savcılıkta eş genel başkanımız sorulan sorulara karşı beyanatlarda bulunuyor. O beyanatlar hakkında da fezleke hazırlanıyor. Hedef konuşma özgürlüğüdür, hedef demokrasiyi tümden ortadan kaldırmaktır. Kendilerine kutsiyet atfediyorlar. Kendileri dışında herkes kötü, terörist. Bu devletin beka sorunu yok, bu devletin demokrasi sorunu var, adalet sorunu var. Adalet tecil etmediği sürece bu ülkede güvenlik sağlanamaz” diye konuştu. 

Baydemir, 15 Temmuz gibi 4 Kasım 2016’da partililerine yönelik başlatılan operasyonları da “darbe” diye nitelendirerek, “15 Temmuz darbe girişimi nasıl siyasetin tüm aktörlerine karşı yapıldıysa, 4 Kasım da demokrasiye, siyasete, bir arada yaşamaya darbedir. Biz AYM’ye ‘Bu darbeye dur’ deyin diyoruz. Kararın açıklanması demek içtihadınıza sahip çıkmanızdır. Makul süre çoktan aşılmıştır. 308 gündür hâlâ karar yok. Haberal, Balbay kararlarında zaten milletvekillerinin dokunulmazlığı üzerine uzun irdelemeler sonucu bir içtihat oluşturmuştur. Sıfırdan bir yargılama yapmıyorsunuz. Milletvekilleri nasıl yargılanır kararını 4 yıl önce vermişsiniz” diye hatırlattı. Baydemir, eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına neden olan bazı yargı görevlileri, vali ve vali yardımcılarının FETÖ’den tutuklu olduğunu sözlerine ekledi. 
 

EMEKÇİLERİN ADALET TALEBİ

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan şunları söyledi: “Adalet çeşitli toplumsal kesimlerin ortak talebidir.  Adalet talebimiz var, ama bu kurumlardan, bu sistemden adalet beklentimiz yok. AYM Başkanının AKP Genel Başkanı karşısındaki pozu sadece bir kare. Adalete güvensizliği tetikleyen önemli dönemeçler oldu. HSYK’ye müdahaleler, Danıştay, Yargıtay başkanlarının açıklamaları, yüksek yargı organlarının başkanlarının ailelerinin iktidarla ilişkileri ve yargılama süreçleri. 

Bugün yargı sistemi üzerindeki vesayeti düşündüğümüzde evet yargıdan adalet beklemiyoruz. Sadece yargıda mı adalet yok? Hayır. Çalışma hayatında da adalet yok. Emekçiler, işçiler çalışma haklarının güvence altına alınması için adalet mücadelesi veriyorlar. KHK ihraçlarıyla cadı avına dönüşen sistemde tüm çalışanlar açısından adalet talebi var. Şimdi bir de müfredatları değiştirenlere karşı kadınların adalet talebi var. Tacizi tecavüzü meşrulaştıranlara karşı adalet talebi var. Sadece AYM önünde değil, İstanbul Adliyesinde de, Silivri’de de, Diyarbakır’da, da İzmir’de de ülkenin her yerinde devam ediyor. Sadece adalet talebi değil barış talebi de var. Ortadoğu’da süren kanlı savaşa benzin taşıyan politikalarının karşısında barış talebimiz Ortadoğu halklarının kardeşliği talebini güçlendiriyor. Bu ülkenin adalet talebi bu ülkenin demokratikleşmesinin sigortasıdır. Şimdi bu mücadeleyi ortaklaştırma zamanıdır.”

ANKARA İL ÖRGÜTÜNE ENGEL

HDP Ankara İl Örgütünün Anayasa Mahkemesine gelerek nöbete katılımı ise engellendi. Polis, il örgütü üye ve yöneticilerinin il binasından çıkışına izin vermedi. Baydemir bu gelişmeyi “İl binası abluka altına alındı, arkadaşlarımızın buraya gelmesi engellendi. Bu mudur demokrasi? Sizin dışınızda kimse konuşmayacak mı? Konuşmayacaksa size oy vermeyen milyonlarca insanla sizin geleceğiniz ortak olamaz” diye değerlendirdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Koman heykeli bağış kampanyası devam ediyor

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa