07 Eylül 2017 13:49

Koman heykeli bağış kampanyası devam ediyor

Galeri Nev’in Seğmenler Parkı'nda kaybolan İlhan Koman Heykeli’nin kente yeniden kazandırılması için başlatılan bağış kampanyası devam ediyor.

Koman heykeli bağış kampanyası devam ediyor

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, Galeri Nev’in Seğmenler Parkı'nda ansızın kaybolan İlhan Koman Heykeli’nin kente yeniden kazandırılması için başlattığı bağış kampanyası devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve sanatçılar “Kaybolan değerlerimizin yeniden üretimi için bir tuğlada siz koyun” çağrısını yineledi. 

Seğmenler Parkı’nda ansızın kaybolan İlhan Koman Heykeli’nin kente yeniden kazandırılması için sanatçıların desteğiyle başlatılan kampanya devam ediyor. Kaybolan değerleri yeniden inşa etme sürecinin ilk adımı olan kampanya İlhan Koman heykelinin sökülüp çalınmasından sonra Başkent Dayanışması bünyesinde gerçekleşen kamuoyu yaratma sürecinin hemen ardından hayata geçirildi. Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi, İlhan Koman Vakfı ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kampanya ile 2016 Mayıs ayında yıllardır durduğu Ankara Seğmenler Parkı’ndaki kaidesinden sökülerek çalınan bu heykelin yeniden dökümünün yapılarak kente kazandırılmasını hedefliyor. 

Heykelin bulunmasına ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifinin arama çalışmaları ve hukuki süreç devam ederken bir yandan da heykelin İtalya’da üretilen modelinin duruyor olması ihtimali üzerinden gidildi. Galeri Nev ve Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifinin çabalarıyla heykelin orijinal alçı kalıbına ulaşılır ve bu modelden tekrar bronz heykelin üretilmesine karar verildi.

Bu kampanya ile heykelin yeniden üretimi ve Seğmenler Parkı’nda bulunan kaidesine tekrar yerleştirilmesi amaçlanıyor. Bağışlar, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin İlhan Koman heykeli için bağış ibaresi ile “TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi İş Bankası Meşrutiyet Şubesi IBAN: TR 59 000 64 000001 4213 0602054” hesabına gönderilebilir. Bağış için gerekli miktarı olan 30.000 TL’ye ulaştığında hesap kapanacak. Toplanan bağışlar kamuya ve katılımcılara açıklanarak heykelin giderleri için harcanacak. Kampanya süresi 2 aydır. 1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan bağış kampanyası 1 Ekim 2017 tarihinde sonlanacak ve heykelin üretiminden sonra 2017 yılının son günü Ankaralılar’a yeni yıl armağanı olarak Seğmenler Parkı’na yerleştirilecek. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: AKP- 'FETÖ' ilişkisini sansürle örtemezsiniz

SONRAKİ HABER

"Bakan Soylu Kaybolan silahları unuttu mu?"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa