07 Eylül 2017 12:11

Bakanlık'tan 'Çitos Efe' kararı: İstismarı önlenecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, katıldığı çocuk programında ön plana çıkan 'Çitos Efe' için başlatılan kampanyada ilk adımı attı.

Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ekran yüzü olan çocukların istismarının önüne geçebilmek için kurul oluşturdu.

Hürriyet'ten Melten Özgenç'in özel haberine göre, 'Çitos Efe' lakaplı Efecan Koçyiğit’ın özellikle fazla kilolu olması ve her görüntüsünde çikolata, dondurma yemesi, sürekli yemekten bahsetmesiyle birlikte başlatılan kampanyada aile hedef haline gelmişti. Küçük çocuğun ekrana çıkarılmasının ve sürekli yemek yedirilmesinin çocuk istismarı olduğu belirtildi. Şikayetler üzerine bakanlık, bir kurul oluşturdu.

'PSİKOLOJİK DESTEK VERİLECEK'

Meltem Özgenç imzasıyla Hürriyet'te yayınlanan karara göre; Bu kapsamda ilk olarak Erzurumlu Efecan Koçyiğit’in ailesi ile görüşen bakanlık yetkilileri, aileyi özellikle obezite konusunda uyardı. Efecan’ın doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirten yetkililer, ekrana çıkan miniklerin psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yetkililer aileden, okullar açıldıktan sonra Erzurum İl Müdürlüğü’ne gelerek görüşmelere başlamalarını da istedi.

'BAKANLIK SOKAKTAKİ ÇOCUKLARLA İLGİLENSİN'

Efecan’ın babası Şahin Koçyiğit ise, oğullarının sağlık durumunun gayet iyi olduğunu ve İstanbul’da tatilde oldukları dönemde özel bir hastanede, Erzurum’da ise Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çocuklarının kilosunu normal seviyeye indirebilmek için çalıştıklarını kaydetti.

Baba Şahin Koçyiğit şunları söyledi:

“Aile Bakanlığı’nın bizimle ilgili bu girişimini gereksiz buluyoruz. Çünkü biz çocuğuyla çok ilgilenen bir aileyiz. Hem pisikolojisini hem fiziksel sağlığını kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bakanlık asıl sokakta zorla dilendirilen çocuklarla ilgilense daha mutlu oluruz, hatta destekleriz. Ama tabii ki bilmediğimiz bir nokta varsa da görüşürüz. Erzurum’a döndükten sonra bakanlıktan uzmanlarla görüşeceğiz. Eksik kaldığımız yerler varsa tamamlarız.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş’ın öykü kitabı 'Seher' 16 Eylül’de çıkıyor

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa