06 Eylül 2017 22:33

Musluk sularının yüzde 83'ünde plastik life rastlandı

Orb'un 5 kıtadan toplanan musluk suları üzerinde yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre musluk sularının yüzde 83'ü plastik lif içeriyor.

Paylaş

Veri gazeteciliği sitesi Orb'un yaptırdığı araştırmada 5 kıtadan musluk suyu örnekleri toplandı. Sonuçlara bakıldığında musluk sularının yüzde 83'ünde mikroskopik plastik liflere rastlandığı ortaya çıktı.

Farklı yerlerden toplanan sulardaki oranlar değişiklik gösterse de en düşük plastik kirliliğinin gerçekleştiği Avrupa'da bu oran yüzde 72 olarak açıklandı.

ABD'de ise Trump Tower ve Çevre Koruma Ajansı gibi belli yerlerden alınan musluk suyu örnekleri dahil tüm su örneklerinin yüzde 94'ünde plastiğe rastlandığı açıklandı.

Araştırmaya göre mikroskopik parçalar birkaç farklı yolla su sistemine giriyor. Bunlar arasında sentetik lifli giysiler, otomobil lastiği tozları, kişisel bakım ürünlerinde kullanılan mikroskopik plastik boncuklar (microbeads) ve daha büyük plastiklerin kalıntıları bulunuyor.

HER YIL 300 MİLYON TON PLASTİK ÜRETİLİYOR

Dünyada her yıl 300 milyon ton plastik üretiliyor. Atık plastikler özellikle deniz, okyanus ve nehirlerde büyük çaplı kirliliğe neden oluyor.

Daha önce plastiklerin denizlerdeki biyolojik yaşam üzerindeki negatif etkileri hakkında araştırmalar yapılsa da mikroplastiklerin insan vücudundaki varlığının etkileri konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor.

Orb'a konuşan State University of New York'tan plastik kirliliği uzmanı Sherri Mason "Hepimizi birbirimize bağlayan belirli müşterekler var. Hava, su, toprak gibi. Bu müştereklerden birini kirletirseniz, bunun her şeye bulaşma ihtimali var" dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halk otobüsü TIR'a çarptı: 6 yaralı

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa