06 Eylül 2017 20:53

Anny Divya, dünyanın en genç Boeing 777 pilotu oldu

17 yaşında pilotluk eğitimine başlayan Anny Divya, 30 yaşında Boeing 777 kaptan pilotu olarak dünyada bunu başaran en genç kadın oldu.

Anny Divya, dünyanın en genç Boeing 777 pilotu oldu

Paylaş

Hindistan'ın güneyindeki küçük bir şehir olan Vijayawada'n 17 yaşında ayrılarak pilotluk okuluna giren Anny Divya, 30 yaşında Boeing 777 kaptan pilotu oldu. Divya dünyada bunu başaran en genç kadın oldu.

Sputnik’e konuşan Divya, cocukluğundan beri pilot olmayı hayal ettiğini ifade ederek, uzun süredir büyük gövdeli uçakları uçurmayı istediğini ve sonunda bu hedefini de gerçekleştirdiğini  söyledi.

Divya17 yaşındayken İndira Gandhi Rashtriya Uran Akademisi’ne kaydoldu. 2 yıl sonra pilot okulunu başarıyla bitiren genç kadın kısa sürede Air İndia’da işe başladı.

Ailesine pilot olmaması yönünde baskı yapıldığını belirten Divya, bu olumsuzluklara rağmen ailesi ve öğretmenlerinin her zaman arkasında durduğunu  ifade etti.

Divya, "Başta pilotluk okulunda öğrenmek benim için zordu, çünkü çok çekingendim. Ama ailemin ve güçlü yanlarımı anlamama yardım eden hocalarımın desteği sayesinde zamanla  bütün bu zorlukların üstesinden gelebildim. Öğrenimimi tamamladığımda bambaşka bir insana dönüşmüş oldum ve mezun olduktan  hemen sonra  işe alındım" ifadelerini kullandı.

Ailesinin pilot olabilmesi için büyük ücretler ödediğini söyleyen Divya,  B777'de uçmadan önce B737 tipi uçaklarda uçtuğunu söyledi.

Bugünlerde 396 yolcu taşıyabilen ve dünyanın en büyük yolcu uçaklarından biri olarak kabul edilen Boenig 777 uçağını uçuran Divya, pilotluk okuluna başlaman önce yolcu olarak uçağa hiç binmediğini belirtiyor.

Şimdilerde ayda 70-80 saatini gökyüzünde geçiren Divya, 14-16 saat süren uçuşları sık sık yaptığını ifade ederek, "Hâlâ benim kaptan pilot olduğumu görüp 'O daha küçük bir kız, böyle büyük bir uçağı nasıl uçuracak' diye şaşıranlar var. Bazı yolcular bana hayranlıkla bakıyor, bazıları elimi sıkmak bile istiyorlar. Bu çok duygulandırıcı" dedi.

Kaynak: Sputnik

ÖNCEKİ HABER

Yeni bir döneme girerken…

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa