06 Eylül 2017 19:20

'Bizler sanata aç kalmışız'

15. Gençlik Yaz Kampı'na katılan gençlerden mektuplar...

'Bizler sanata aç kalmışız'

Paylaş

Berfin ÇEVİK
Kuşadası/Aydın


Merhaba, ben 18 yaşındayım, bu yıl üniversiteye yeni başlayacağım. Bu sene gerçekleştirilen 15. Gençlik Yaz Kampı'na ilk defa katıldım. Ailem olmadan ilk kez başka bir şehire adım attım. Aslında bu kamp benim hayatımdaki ilk özgürlüğüm oldu. Kamp alanına geldiğimde sıcak, küçük ve çok samimi bir ortamla karşılaştım. Kampın ilk günü gerçekleşecek paneller, atölyeler ve etkinliklerle buradan dolu dolu ayrılacağımı anladım. İkinci gününde uzun zamandır ilgim olan Latin Dansları Atölyesi'ne katıldım. Latin Danslarına ilginin çok fazla olacağını düşünmesem de beklediğim gibi olmadı. Birçok arkadaşım başta tedirgin yaklaşsada gün geçtikçe yeteneklerinin farkına vardılar. Sanırım biz gençler sanata aç kalmışız. Birilerinin bizim elimizden tutup yeteneklerimize yön vermelerini beklemişiz. Kampta herkesin ilgisini çekebilecek atölyeler ve tüm gençlerin yaşam alanlarındaki sıkıntılara çözüm bulacağı paneller düzenlendi. Bu yıl üniversiteye gideceğim için üniversite panellerinde arkadaşlarımla tartışıp bu yıl nelerle ve nasıl sıkıntılarla karşılaşacağımı, bu sıkıntıların her üniversiteli gencin yaşadığını ve nasıl başa çıkıp mücadele ettiğini öğrendim. Bu kampta yardımlaşmayı, sorumluluk sahibi olmayı, dostluğun ve sevginin gücüyle her sıkıntının aşılacağını öğrendim. Her gece düzenlenen Kamp TV ile gülüp eğlendik, atölyelerle yeteneklerimizi ortaya koyduk, panellerle bilgilendik, kampın son günü gerçekleştirdiğimiz dans gösterisiyle bütün alkışları topladık. Bu kamp benim ilk özgürlüğüm oldu. Başka bir gencin de özgürlüğe ilk adımı olabilir. Katılan her gencin buradan dolu dolu ayrılacağına inanıyorum. Bütün gençleri seneye gerçekleştirilecek olan Gençlik Yaz Kampı' na bekliyorum.   


‘Bu kamp güzel bir filmdi benim için’


Burak KABADAYI
Kuşadası / Aydın

Ben Burak, Şişli Mehmet Pisak Anadolu Lisesi’nde okuyorum. Bu sene ilk kamp deneyimimi yaşadım. Tabii kampa gitmeden önce benim de bazı tereddütlerim vardi. Nasıl bir yer? Nasıl insanlar? Çok merak ediyordum. Fakat bu tereddütlerin hepsi otobüse bindikten kısa bir süre sonra yok olmuştu; çünkü otobüsteki hava çok sıcaktı ve herkes birbirini senelerdir tanıormuş gibi samimiydi.
‘BANA DİSİPLİN KATTI’
Bunun dışında kampta atölyelere katıldım. Açık olmak gerekirse, ben zamanında kalkıp okuluma gitmezdim. Zamanında katıldığım derslerde de uyuklardım ama kampta bunun aksine sabah 7.30’da uyanıp kahvaltımı yapıp saat 9.00’daki atölyeme hazırlanıyordum; çünkü atölyeler çok eğlenceli geçiyordu ve her geçen gün yeni şeyler öğreniyordum.Yemek saatlerim bile düzene girmişti, kısacası bu kamp bana disiplin kattı diyebiliriz. Bunun dışında ben üniversitede mimarlık okumak istiyorum ve kampta mimarlık bölümünden insanlarla konuştum. Sadece ben değil, arkadaşlarım da akıllarındaki bölümlerde okuyan kişilerle konuşup geleceklerini netleştirdiler. Bu kampla ilgili şunu söyleyebilirim; bir şekilde gelin, emin olun pişman olmazsınız. Ben ne yapacağımı söyleyim; ben seneye etrafımdaki herkesi bu kampa dahil etmeye çalışıçağım. Çünkü böyle değil midir? Güzel bir film izlersiniz, beğenirsiniz ve etrafınızdakilere de bu güzel filmi önerirsiniz ki onlar da izlesinler. Onlar da güzel vakit geçirsin istersiniz. İşte bu kamp da böyle güzel bir filimdi benim için ve ben de size öneriyorum.
Seneye görüşmek üzere.


 Bu hayat ve gelecek bizim!

Zeynep KARDEŞ 
Kuşadası/ Aydın

Bildiğiniz üzere 23-30 Ağustos tarihleri arasında bir Gençlik Yaz Kampı gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz bu kamp, küçük bir sosyalizm kentiydi. Tamamen özgür ve kolektif yaşam sürdüğümüz bu kamp, Türkiye'nin dört bir yanından gelen katılımcıları sayesinde "sosyalist yaşam nedir?" sorusuna açıkca cevap oldu. Irk, din, millet ayrımcılığının olmadığı, tamamen özgürce yaşadığımız, düşüncelerimizi ve görüşlerimizi özgürce belirttiğimiz, arkadaşlarımızla sorunlarımızı tartışabildiğimiz ve bir o kadar da eğlendiğimiz dolu dolu vakit geçirdiğimiz bir ortamdı. Bu hayat ve gelecek bizim! Biz, bir olduğumuz sürece, bir direndiğimiz sürece bu kampı geleceğe taşıyabiliriz.
 

ÖNCEKİ HABER

Kendisini işten çıkaran patronunu öldürdü

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa