06 Eylül 2017 19:03
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Eylül 2017 08:07

Rakka'da tarihi Bağdat kapısı IŞİD'den alındı

Rakka'da Suriye Demokratik Güçleri'nin başlattığı operasyonlarda, kentin yüzde 65'i ve Bağdat kapısı IŞİD'den geri alındı.

Rakka'da tarihi Bağdat kapısı IŞİD'den alındı

Paylaş

Suriye'de  IŞİD'in 'başkent' ilan ettiği Rakka'da ABD öncülüğündeki koalisyonun hava desteği ile Suriye Demokratik Güçleri'nin başlattığı operasyonlarda, kentin yüzde 65'inin temizlendiği, tarihi Bağdat kapısının da alındığı belirtildi.

Suriye'deki haber ajanslarında yer alan habere göre, Rakka operasyonu 3 aydır devam ederken, koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği operasyonda Rakka'nın tarihi yerlerinden biri olan Bağdat kapısı, IŞİD'den geri alındı. Kentin yüzde 65'ini IŞİD'den temizleyen ve ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kentin Mensura, Sekene ve Emin mahallelerinde şiddetli çatışmalar devam ederken, Rakka kentinin merkezinde yer alan söz konusu 3 mahallede çok sayıda IŞİD'linin öldürüldüğü belirtildi.

Rakka'da, IŞİD'den alınan tarihi Bağdat kapısı, eski Rakka'yı çevreleyen tarihi surların başlangıcın da yer alıyor. Demir korkuluklarla kapalı olan Bağdat Kapısı, 1980’li yıllarda Suriye rejimi tarafından restore edilmiş. 30 metre yüksekliğinde bulunan Bağdat kapısının alınmasıyla güneyden eski Rakka’ya giden yolun kontrolü de tamamen Demokratik Suriye Güçlerine geçmiş oldu. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kapitalizme inat sosyalizme yaraşır bir hafta

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa