06 Eylül 2017 14:50

Barzani: Bağımsız olduğumuz an görevim tamamlanıyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 'Tek amacım halkımın bağımsızlığını kazanması. Amacıma ulaşınca görevim tamamlanacak' dedi.

Barzani: Bağımsız olduğumuz an görevim tamamlanıyor

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Barzani, “Bağımsızlığı elde ettiğimiz an görevim tamamlanıyor” dedi.

Al Arabiya’ya  röportaj veren Mesud Barzani, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rudaw’ın aktardığına göre Barzani, “Irak’la modern, demokratik ve federal bir devlet kurulması üzerine anlaşmıştık ancak mevcut durumda dini ve belli bir grubun üzerine kurulmuş bir devlette yaşıyoruz” dedi.

Barzani, 25 Eylül referandumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Birlikte yaşamak adına çok çaba sarf ettik. Olmayınca referandum kararı kaldık. Bizden referandumu ertelememizi talep ediyorlar. Biz de, ‘Bize alternatif verin’ diyoruz. Tek amacım halkımın bağımsızlığını kazanması. Bu amacıma ulaştığım an görevim tamamlanmış olacak.”

Barzani, geçen çarşamba akademisyen ve öğrencilerle yaptığı toplantıda da referandumun ertelenmeyeceğini ve zamanında yapılacağını açıklamıştı.

KERKÜK’TE REFERANDUM İÇİN OFİS AÇILDI 

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, Kerkük İl Meclisinin referanduma katılma talebini kabul ederek, kentte referandum ofisi açma kararı aldı. 

Rudaw’a konuşan Referandum ve Seçim Yüksek Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed, “Kendilerine komisyonumuzun 25 Eylül’de referandumun yapılması için gereken tüm hazırlıkları yaptığını belirttik. Bununla birlikte Kerkük ve Şengal’de 2 ofis açtık” dedi.

Kerkük İl Meclisi, komisyonun denetleme ve onay kararının yanı sıra, mali destekte de bulunmasını bekliyor.

Rudaw’a konuşan Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Genel anlamda süreci gözlemliyoruz. Çünkü aynı zamanda gözetleme kurumuyuz. Talebimiz üzerine referanduma katılmamız kabul edildi. Mali destek için de Kerkük İdaresi ile bu sürecin başarıyla sonuçlanması için çabalayacağız.”

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük Teşkilatı Sorumlusu Muhammed Hurşid ise, “Referanduma yönelik farklı parti ve gruplarla yaptığımız toplantılarda kimse, ‘Referanduma karşıyız’ veya ‘hayır’ demedi” ifadelerini kullandı.

Kerkük Referandum Ofisi verilerine göre, Kerkük merkezde 285, göçmen kamplarında ise 30 oy kullanma merkezi kurulacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Doğan Yurdakul son yolculuğuna uğurlandı

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa