24 Temmuz 2012 09:05

İçme suyunda kirli oyunlar

Kimya Mühendisleri Odası’nın (KMO) Ankara suyunu analiz talebi, Halk Sağlığı Kurumu Laboratuvarı tarafından kabul edilmedi. Laboratuvar yetkilileri  “cihazlar bozuk” gerekçesini öne sürerken, Oda’nın aynı laboratuvara bir ay kadar önce yaptırdığı analizde Ankara suyunun halk sağlığına uygun olmadığı tespit edilmişti.

İçme suyunda kirli oyunlar

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Kimya Mühendisleri Odası’nın (KMO) Ankara suyunu analiz talebi, Halk Sağlığı Kurumu Laboratuvarı tarafından kabul edilmedi. Laboratuvar yetkilileri  “cihazlar bozuk” gerekçesini öne sürerken, Oda’nın aynı laboratuvara bir ay kadar önce yaptırdığı analizde Ankara suyunun halk sağlığına uygun olmadığı tespit edilmişti. ASKİ ise, Oda’ya su analizlerinin nerede, nasıl ve hangi yöntemlerle yapıldığını öğrenmek için yazı gönderdi. Gazetemize konuşan KMO Ankara Şube Yöneticisi Erkin Etike, ASKİ’nin raporu sorgulamasının ve cihazların böyle bir dönemde arızalanmasının kafa karıştırıcı olduğunu söyledi. Bunun üzerine numuneleri Refik Saydam Hıfsızsıhha Laboratuvarına gönderdiklerini söyleyen Etike, 2 hafta geçmesine rağmen sonuç alamadıklarını sözlerine ekledi.

‘BELEDİYENİN RAPORLARI GEÇERSİZDİR’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in talimatıyla, ASKİ Genel Müdürlüğünün noter eşliğinde şebeke dağıtım noktasından numuneler alarak analiz ettirdiği suyun temiz çıkmasını da değerlendiren Etike, “Belediye suyun kirliliğini saptayamamıştır ki temiz olduğunu saptasın. ASKİ’nin raporunun geçerliliği yoktur. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy kirliliği kabul etmiş ve ASKİ’nin çözüm bulamaması haline Kurtboğazı Barajından su alımlarının durdurulacağını söylemişti. Sağlık Bakanlığı kirliliği kabul etmiştir ve yine Sağlık Bakanlığının açıklamaları geçerli olacaktır” diyerek Bakanlığı tatmin edici açıklamalar yapmaya çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan ‘Yılmaz Özdil nefret etme’ kampanyası

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa