Aroma'da anlaşma sağlandı, grev sonlandı

TİS görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle işçilerin 2 haftadan uzun süredir grev yaptığı Aroma'da anlaşma sağlandı.

05 Eylül 2017 18:21
Paylaş

 

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Toplu sözleşme görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle 20 gündür grevde olan Aroma işçileri, bugün Aroma patronuyla yapılan görüşmede anlaşma sağlanması üzerine grevlerini sonlandırdı.

Görüşmelerin başından beri masaya sıfır zamla oturan Aroma patronu, grev sonrası yapılan ilk görüşmede sıfır zam teklifini 330 TL'ye çekmiş fakat bu teklif işçiler tarafından kabul görmemişti. Bugün yapılan ikinci görüşmede ise anlaşma sağlandı.

Anlaşmaya göre işçiler ilk yıl brüt 430 TL, ikinci yıl ise enflasyon artışı kadar zam yapılacak. Ayrıca kıdem yılı için ikinci yıldan geçerli olmak üzere 4TL kıdem zammı ve 1,5 puan sözleşme farkı olacak. Sözleşmenin önemli maddelerinden biri de sözleşmeli olarak çalışan 38 işçinin kadroya alınması oldu. Ancak yapılan anlaşma sonrası Ocak ayı itibari ile ilk başta 10 işçi kadroya alınacak. Geriye kalan 28 işçi ise 2018 yılı içerisinde kadroya alınacak.

İşçiler, imzalanan sözleşmenin kadrolu işçiler açısından olumlu iyileştirmeler içerdiğini ancak sözleşmeli işçiler açısından yetersiz olduğu söylendi.

'YARINDAN İTİBAREN MESAİYE KALMAYACAĞIZ'

İmzalanan sözleşme sonrası Evrensel’e konuşan kadrolu bir işçi; “İmzalanan sözleşme bizde burukluk yarattı biraz. Çünkü biz bu yola hep beraber çıktık ve sözleşmeli olan arkadaşlarımızın kadroya alınmasını istiyorduk ama bu sürece yayıldı. Bugünden itibaren biz bu işin takipçisi olacağız ve bu arkadaşlarımızın 2018 yılında hepsinin kadroya alınması için uğraşacağız. Yarın iş başı yapacağız ama yarından sonra mesaiye kalmayacağız. 12 saat, 14 saat çalışmayacağız. Çünkü biz mesaiye kaldığımızda işleri yetiştirmek için uğraşıyoruz ve işleri yetiştiriyoruz. İşler yetişince normal çalışmaya döndüğümüzde sözleşmeli arkadaşlarımızı çıkarıyorlar. Biz de yarından itibaren 8 saatten fazla çalışmayacağız işler yetişsin diyorlarsa sözleşmeli arkadaşlarımızı kadroya alsınlar, bu sorun çözülsün. Benim açımdan iyi bir sözleşme oldu. Bu kadar baskının ortasında, OHAL koşullarında patronu sıfır zamdan bu seviyelere çekmek iyi oldu. Birlikte hareket edince kazandığımızı gördük. Bizim ilk grevimiz bu ve başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Tek eksik yanımız sözleşmeli arkadaşların kadroya hemen alınmaması oldu. Bundan sonra kazandığımız deneyimlerden yola çıkarak hareket edeceğiz" dedi.

'EVRENSEL GAZETESİ SESİMİZ OLDU'

20 gündür grevde olduklarını hatırlatan ve kendilerini ne yazılı ne de görsel basının görmediğini vurgulayan bir işçi; “Bizleri yalnız bırakmadığınız için ve her gün gazetenizde yer verdiğiniz için teşekkür ediyorum arkadaşlarım adına. Bu sözleşmenin imzalanmasında sizlerin de payı var. Haberlerimizi yaparak bizlere moral ve güç verdiniz. Bizim sesimiz oldunuz grev boyunca, teşekkür ediyorum” dedi.

OHAL ortamında çıktıkları grevlerinde kendilerine "grev yapamazsınız" denildiğini aktaran bir başka işçi; “Grevimizi yaptık ve sıfır zamla oturan patronu belli bir noktaya çektik. Bu bizim için iyi oldu, bu sözleşmenin imzalanması bizim buradaki birliğimizin karşılığı. İyi bir sözleşme oldu benim için ama sözleşmeli arkadaşlarımız için aynı şey geçerli değil, bu yüzden tam sevinemiyoruz. 20 gün boyunca burada sabahladık ve sözleşmeli olarak çalışan kadın işçiler olsun erkek işçiler olsun fabrika önünden hiç ayrılmadılar. Her gün geldiler, şimdi bizim onlara karşı verdiğimiz sözü tutmamız gerek. Bundan sonra bu arkadaşlarımızın kadroya alınması için uğraşacağız” dedi.

'KADROYA GEÇSEM BİLE SEVİNEMEM'

Sözleşmeli olarak çalışan bir işçi; “20 gündür kapının önünden ayrılmadık, o kadar mücadele ettik ama sonuç tam istediğimiz gibi olmadı. Ocak ayında 10 işçi alınacak kadroya, geri kalanlar da 2018'de dendi. Şimdi beni Ocak ayında kadroya alsalar tam anlamıyla sevinemem çünkü benim gibi olan 28 arkadaş daha var. Belirsiz şekilde çalışmak ne kadar kötü onu çok iyi biliyorum, o yüzden sevinemem tam olarak” diyerek duygularını ifade etti.

'3 AY ÇALIŞIP 9 AY YATTIKTAN SONRA NE YAPAYIM BU ZAMMI?'

"Fabrika önünden hiç ayrılmadık" diyen bir başka sözleşmeli işçi; “Bayram günü çıktık geldik buraya. Ailemizle geçirmedik bayramı, burada geçirdik. Kadroya alınmayı bekliyorduk sözleşmeyle birlikte ama ilk etapta 10 kişi alınacak, onlar da Ocak'ta. Geri kalanlar da 2018 yılı içerisinde dendi. Şimdi ben evime gideceğim, ne diyeceğim aileme, çocuklarıma? Benden mutlu bir haber bekliyorlardı. Belli oranda iyi bir zam yapıldı ama ben ne yapayım bu zammı? 3 ay çalışıp 9 ay çalışmadıktan sonra bu zam benim için iyi olmuyor. Bir an önce kadroya geçmek istiyoruz. Gece gündüz burada kaldık mücadele verdik” dedi.

MUSTAFA AKYÜREK DETAYLARI ANLATTI

Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, Aroma işvereni ile yapılan görüşme sonrası anlaşmanın detaylarını Evrensel WebTV'ye anlattı.

 

İŞÇİLERİN KARARLILIĞI YÜZLERİNDEN OKUNUYORDU

İçeride sendika yönetimi ile Aroma işvereninin görüşmesi devam ederken dışarıda bekleyen işçiler, attıkları sloganlarla kararlılıklarını dile getirdiler.

(Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan minibüs kaza yaptı: 1 ölü 14 yaralı

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevine çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa