20 liralık ‘market rakısı’ ‘yok’ sattı!

20 liralık ‘market rakısı’ ‘yok’ sattı!

Rakı üzerindeki 60 TL’lik vergi ile 70’lik fiyatı 93 TL’yi bulunca vatandaşlar kendi içkisini üretmenin peşine düştü.

Rakı üzerindeki ağır ÖTV ve KDV yükü vatandaşı rakı üreticisi yaptı. Rakı üzerindeki toplam vergi son düzenlemelerle 60 TL’yi bulunca evde üretimin formülleri aranmaya başladı.

 

Dünya gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre, bu süreçte bir firma ‘evsel kullanım amaçlı etil alkol’ üretip ulusal marketlerde satışa sundu. Tamamen yasal olan ürün Kurban Bayramı’nda yok sattı. Son 10 yılda vergilerle fiyatı 4 kata yakın artan rakının tüketiminde ciddi bir düşüş dikkat çekiyor. Bu düşüşte kayıt dışına yönelme ve evde üretimin etkisinin de önemli olduğu belirtiliyor.


‘Evsel kullanım amaçlı tarımsal kökenli etil alkol’ ibaresi ile satılan ürün hacmen yüzde 96 alkol içeriyor. Ürünün etiket fiyatı 47.10 TL. Bu ürünün suyla seyreltilmesi ve anason yağı ile aromalandırılması, son olarak da şeker katılması ile 70’lik rakı yaklaşık 20 TL’ye mal oluyor. Üretim süreci 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor. Rakı tüketen vatandaşlar üretim formüllerini birbiriyle paylaşırken, konu kulaktan kulağa hızla yayıldı. Antalya merkezli üretici firma, Kurban Bayramı’nda talebe yetişemedi. Ürün geçtiğimiz günlerde marketlerde en çok sorulan, aranan ürünlerden oldu. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Rakı

1 yorum yapılmış

  1. Rahmi OKUTUR 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Bildiğim kadarıyla her yurttaş ülkemizde evde içebileceği şarabı üretebilir.Buda kişi başı yılda 350 Litredir.Ancak şarap ve diğer Rakı Votka vesairenin üretimini sağlayacak araçların piyasada bulunmayışı evde üretimi engellemektedir.Bence isteyen herkes evinde içeceği alkolü üretebilir ve üretmelidir.Ancak benim talebim sağlıklı üretim ve üretim araçlarının ucuza imalatıdır.Bu konuda evde teknik özellikli içki yapabilecek alet üretimi için içiciler küçük sermayelerle bu işe soyunsalar çok iyi olacaktır,düşüncesindeyim.Böyle bir çalışmaya küçük sermaye ile birliktelikler kurulmasını arzu ediyorum.İsteklilerede ben bu işte varım diyorum.Buyrun telefonum:0 507-714 32 06 Antalya-Finike.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.