05 Eylül 2017 13:18

CHP’li Emir’den, Bakan Fakıbaba’ya ‘yolsuzluk’ soruları

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi.

CHP’li Emir’den, Bakan Fakıbaba’ya ‘yolsuzluk’ soruları

Paylaş

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, kendisinden önceki bakanlar döneminde Bakanlık bünyesinde yolsuzluk yapıldığına ilişkin açıklamaları Meclis gündemine taşındı.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi.

 

Fakıbaba’nın, 4 Eylül 2017 tarihinde, Şanlıurfa’da tarımın sorunlarını görüşmek üzere Güneydoğu Anadolu Projesi Tarım Araştırma Eğitim Merkezi'nde (GAPTEM) katıldığı toplantıda yaptığı açıklamalara değinen Emir, Fakıbaba’nın, başında bulunduğu Bakanlık’ta, kendisinden önce yolsuzluk yapıldığını; usulsüz ve sahte faturalarla destek alanlar olduğunu söyleyerek, “Erkek olan şimdi yolsuzluk yapsın görelim bakalım. Fatura yolsuzluğu yapsın, onun cezasının ne olduğunu Sayın Valim ona gösterecektir. Onun için yolsuzluk yok kardeşim. Ve biz üreticiye vereceğiz. Ne kadar arpa üretti ona göre vereceğiz; ne kadar buğday üretti faturasını ona göre üreticiye direkt teslim edeceğiz. Eğer yolsuzluk yapan; efendim 5, 10 kuruşa aldanıp gidip sahte bir firmadan fatura alan bir insan o da suçludur, o sahte fatura veren şebeke de suçludur. Onun için inşallah bu konuda tedbirlerimizi alacağız ve üretici inşallah hak ettiği desteği alacaktır” dediğini anımsattı. Emir, “Fakıbaba’nın bu açıklamaları, AKP’nin son 15 yıldır tek başına iktidarda olması ve diğer bakanlıklar gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da bu dönemde AKP’li bakanlar tarafından yönetildiği göz önüne alındığında, yolsuzluk iddialarının doğrudan muhatabının kendisinden önceki partili bakanlar olduğuna işaret etmektedir” dedi.

 


CHP’li Emir soru önergesinde, Bakan Fakıbaba’nın yanıtlaması için şu soruları yöneltti:


-Yaptığınız açıklamalarla Bakanlığınız bünyesinde yaşandığını ifade ettiğiniz yolsuzluklara ilişkin herhangi bir idari işlem başlattınız mı? Başlattıysanız, yapılan yolsuzluğun parasal olarak büyüklüğü ne kadardır; kaç devlet görevlisinin ismi bu yolsuzluklara karışmıştır; yolsuzluk ağırlıkla hangi illerde olmuştur?

 

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yaşanan yolsuzluktan kaynaklı görevden aldığınız bürokrat ya da bürokratlar oldu mu? Olduysa bunların görevleri neydi?


-Bahsettiğiniz yolsuzluklar, sizden önceki hangi bakanlar döneminde olmuştur? Sizden önceki bakanlardan herhangi birinin ismi ifade ettiğiniz yolsuzluğa bulaşmış mıdır?


-Detaylarına girmeden ifade ettiğiniz Bakanlığınız bünyesindeki yolsuzluğa ilişkin adli işlem yürütülmesi için savcılıklara başvurdunuz mu? Vurmadıysanız yakın zamanda bu konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacak mısınız? (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Moskova’da bir öğrenci okulda ateş açtı: 4 yaralı

SONRAKİ HABER

Çöken binanın bilirkişi raporu: Çökmesi için her şey yapılmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa