24 Temmuz 2012 12:34

Daha ne kadar mağdur olacağız?

Geçen sene ki YGS’de ortaya çıkan şifreli kopya sıkandalı KPSS’de ki yaşananlar ve basına yansıyan diğer kopya skandalları dizisi dur durak bilmeden devam ediyor.Gecelerini, gündüzlerini katarak, ailelerimizin kimi zaman bütçesinden kısarak, borç alarak dershanelere gönderdiği veya kendi imkanlarıyla sınavlara hazırl

Daha ne kadar mağdur olacağız?

Paylaş
Onur Kaya

Geçen sene ki YGS’de ortaya çıkan şifreli kopya sıkandalı KPSS’de ki yaşananlar ve basına yansıyan diğer kopya skandalları dizisi dur durak bilmeden devam ediyor.

Gecelerini, gündüzlerini katarak, ailelerimizin kimi zaman bütçesinden kısarak, borç alarak dershanelere gönderdiği veya kendi imkanlarıyla sınavlara hazırlanan biz öğrencilerin - eğitim sisteminin zaten öğrencilerin talepleri doğrultusunda olmadığı gibi -  kopya, yanlış puan hesaplamaları v.s skandallarla emeğimizi hiçe sayması, eğitim sisteminin nereye doğru yol aldığını gösteriyor.

Temmuzun 9’unda yayınlanan YGS-LYS tercih kılavuzu 16 temmuzda güncellenmiş, 18 temmuzda yapılan açıklamada Danıştay 8. dairesinin aldığı kararla mevcut puan hesaplama sisteminin devam edeceği ve tercih kılavuzunun önümüzdeki günlerde güncellenip açıklanacağı duyurulmuştu. Haber sitelerinde yer alan ÖSYM tarafından yapılan bir yanlıştan kaynaklı LYS’deki tüm sıralamanın yeniden yapılacağı, puan türlerindeki puanlamanın hesaplanmasının unutulması, barajı aşmayan 200 bin öğrencinin yeniden puanlarının hesaplanarak 100 bin öğrencinin tercih hakkı kazanması ve 870 bin öğrencinin başarı sırasının değişmesi şeklinde haberler yer aldı. Tercih süresinin başladığı günde ortaya çıkan bu gelişmeler belirsizlik ve kafa karışıklıklarını da beraberinde getiriyor. Bu yazı yazılırken temmuzun 18’inde ÖSYM’nin sitesinden yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde duyurulacağı söylenen 23 temmuz tarihli Yükseköğretim programları ve yerleştirme kılavuzu yeni yayınlandı.

Gün geçmiyor ki , öğrencileri ve ailelerini mağdur eden, insanların emek ve alınterlerini hiçe sayan eğitim sisteminin yeni skandalları ve mağdur edişleri ortaya çıkmasın. Geçen seneden beri yaşanan ve süren bu gelişmeler eğitim sisteminin nasıl bir hal aldığını özetliyor. Gerçekten öğrencilerin taleplerini dikkate alan, her öğrencinin yeteneklerine göre lise ve üniversitelere yerleştiği, ezberci olmayan yaratıcı ve düşündürücü olan yeni bir eğitim sistemi talebi ile Anadilde, Parasız, Sınavsız, Demokratik bir eğitim sistemi için gençlik olarak ortak bir mücadele oluşturmalıyız…

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sufiyane’den nostaljik bir sergi

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa