Ovacıklılar: Köyümüze gidemediğimiz için bal verimi düşük

Dersim Ovacık'ta arıcılar, köylere yol gitmediği için tek köyde arıcılık yapabiliyor, bu da bal verimini düşürüyor.

05 Eylül 2017 03:04
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Eylül 2017 18:36
Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Dersim’in Ovacık ilçesinde arıcılık yapan yurttaşlar, köylere yol olmadığı için tek köyde arıcılık yapabiliyor. Kapasitenin üzerinde arı nedeniyle bal veriminin düşük kaldığını belirten yurttaşlar, köylerine gidebilmeleri için yollarının yapılmasını istiyor.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Çambulak, Eğimli, Balveren, Ağaçpınar, Birman, Maraş, Yağmanlar ve Çet köylerinde yaşayan yurttaşlar, 1990’lı yıllarda köylerinden göç ettirildi. Başka kentlere giden vatandaşların bir bölümü haziran ayıyla birlikte ilçeye dönerek arıcılık yapmaya başladı. Çok sayıda arıcı, köylerinde yol olmadığı için aynı alanda arıcılık yapmak zorunda kalınca bal verimi de son derece düşük kaldı. Arıcılar, köylerinde arıcılık yapmaları halinde ürettikleri organik bal veriminin iki misline çıkacağını belirterek, yol, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyor.

Hizmet almaları durumunda köylerine dönerek yerleşmeyi de planlayan arıcılarla bal sağımı ve sorunları üzerine konuştuk.
Ovacık ilçesine bağlı Çet köyünde arıcılık yapan Selvi Turan, “Bal sağımı nedeniyle mutluyum. Ayrıca kendi memleketimde çalışmak gurur verici. Ancak yol olmadığı için kendi köyüme gidemedim o nedenle bal verimi düşük kaldı. Bu da beni son derece üzdü. Kendi köyüme giderek arıcılık yapmak istiyorum. Burada çadırda adeta çile çekiyoruz” dedi.

Çok sayıda arıcının aynı alanda bulunmasından dolayı verim alamadıklarını belirten Hasan Yıldız, “Bu sene baldan verim alamadık. Aldığımız ürün yaptığımız masrafı karşılamıyor. Yollar bozuk olduğu için buraya gelirken çok sayıda arımız geçti. Sıkıntılarımız çok anlayacağınız” diye konuştu.

KÖYLÜLER YOL İÇİN PARA TOPLADI

Yetkililerin köylerine yol yapmamaları üzerine köylülerin para topladığını ve yolları bu şekilde yapmaya çalıştıklarını belirten Nuri Turan da, “Yazın da buraya gelirken kepçe kiralayarak yolumuzu kendimiz yapıyoruz. Bu sene bu yollarda dört lastik patlattım. İmkanlarımız çok zor. Burada şu anda 200 arılı kovan olması gerekirken 600’ün üzerinde kovan var. Bu da bal verimini düşürüyor. Yol yok başka bir köye gidemiyoruz. Bütün bunları rağmen organik bal üretiyoruz. Hani Anzer balı diyorlar ya. Anzer balı asıl burada. Burada milyonlarca çiçek var. Ürettiğimiz organik bal piyasaya ucuz olarak gidiyor. Pazar bulamıyoruz” dedi.

Arıcılar birliğinin bal tanıtımı ve pazarlaması konusunda yeterince ilgili davranmadığını belirten Mehmet Yıldız ise, “Oysa balımızın fuarlarda tanıtımını yapmaları gerekiyor. Pazar konusunda üreticilere yardımcı olması gerekiyor. Ürettiğimiz organik balı pazarlayamıyoruz. Organik olarak balın testini yaptırsınlar. Eğer organik çıkmazsa iade etsinler biz bu kadar iddialıyız” dedi.

Bu sene köylerine gidemedikleri için baldan yeterince verim alamayan arıcıların en büyük beklentisi önümüzdeki yıl yollarının yapılmasıyla köylerine dönerek orada arıcılık yapmak.

ÖNCEKİ HABER

Arhavi’yi talan etmelerine izin vermeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Adana'da evleri su bastı, araçlar yolda kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa