04 Eylül 2017 17:38

BM: 10 günde 87 bin Rohinga Bangladeş’e kaçtı

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerince son on günde Myanmar’dan kaçan 87 bin Rohinga’nın daha Bangladeş’e sığındığı açıklandı.

BM: 10 günde 87 bin Rohinga Bangladeş’e kaçtı

Paylaş

BM, yayımladığı raporunda Myanmar’da etnik huzursuzlukların patlak verdiği ağustos ayından bu yana 90 bin dolayında Müslüman Rohinga (Arakan) azınlık mensubunun ülkeden Bangladeş’e kaçtığını açıkladı.

DW’nin haberine göre, Bangladeş sınırında inceleme yapan Birleşmiş Milletler kalkınma yardımı görevlilerine dayandırılan raporda yaklaşık 20 bin dolayında kişinin de sınırda Bangladeş’e girmeyi beklediği bildirildi. Kitleler halindeki kaçışın bölgede endişeye yol açtığı ve zaten zor olan ikmal ve yardım çalışmalarını aksattığı bildirildi.Bangladeş’in Myanmar sınırına kurduğu mülteci kampında yaklaşık 400 bin Rohinganın kötü koşullar altında yaşamaya çalıştığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres hafta sonu yaptığı açıklamada bölgede “insani bir felaketten” bahsetti.  Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) da bölgede insani şartların kötüleşmesi dolayısıyla faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. 

400 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Huzursuzluklar 25 Ağustosta Rohingaların milislerinin koordineli bir şekilde birçok polis noktasıyla bir kışlaya saldırmaları üzerine patlak vermiş ve ordunun şiddetle karşılık vermesi üzerine yaşanan çatışmalarda en az 400 kişi ölmüştü. Myanmar’dan kaçanlar köylerinin kundaklandığını ve bölge halkının katledildiğini belirtiyorlar. Son bir haftada Myanmar’ın kuzeydoğusunda Rohinga Müslümanlarının yaşadığı Rakhayn eyaletinde (Arakan) 2 bin 625 evin kundaklandığı tahmin ediliyor. Nüfus çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu Myanmar’da 1 milyon 100 bin dolayında Müslüman yaşıyor. Müslüman Rohingalara Myanmar uyruğu verilmiyor ve seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Tarım işçilerini taşıyan traktör devrildi: 25 yaralı

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa