24 Temmuz 2012 08:11

TÜPRAŞ lider Ford Otosan ikinci

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, TÜPRAŞ, satış vergileri hariç 27.4 milyar TL’lik net üretimden satışla Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. TÜPRAŞ’ı, Ford Otomotiv 8.5 milyar TL ile ikinci ve Oyak Renault 7.3 m

TÜPRAŞ lider Ford Otosan ikinci

Paylaş

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2011 Raporu”nu yayınladı. Rapora göre, TÜPRAŞ, satış vergileri hariç 27.4 milyar TL’lik net üretimden satışla Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. TÜPRAŞ’ı, Ford Otomotiv 8.5 milyar TL ile ikinci ve Oyak Renault 7.3 milyar TL ile üçüncü sırada izledi.

İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde en fazla ihracat yapan ilk özel kuruluş sıralamasında da TÜPRAŞ birinci oldu. TÜPRAŞ 4.2 milyar dolar ile ihracat sıralamasında ilk sırada yer alırken, Ford Otomotiv 3.4 milyar dolar ile ikinci, Oyak Renault 3.2 milyar dolar ile üçüncü oldu. En fazla kâr eden kuruluşlar listesinde 1.7 milyar TL ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) birinci oldu. TPAO’yu 1.3 milyar TL ile EÜAŞ ikinci, 1.2 milyar TL ile TÜPRAş üçüncü sırada izledi.

İlk 10’da TÜPRAŞ, Ford Otosan, Tofaş, Arçelik ve Aygaz olmak üzere Koç Holding’e bağlı 5 şirket yer aldı. (İstanbul/ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Kadınlar yeni yasaya da sığınamadı

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa