04 Eylül 2017 15:07

'Atina'da 80'den fazla resmi olmayan cami gözetim altında'

Yunan polisinin raporuna göre Atina bölgesinde resmi olmayan fakat cami olarak kullanılan 80’den fazla mekan gözetim altında tutuluyor.

'Atina'da 80'den fazla resmi olmayan cami gözetim altında'

Paylaş

Yunanistan'ın başkenti Atina’nın “ilk resmi cami”nin inşasının bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenirken, Yunan polisinin gizli bir raporunun Atina bölgesindeki “resmi olmayan fakat cami olarak kullanılan 80’den fazla mekanın gözetim altında tutulduğunu” gösterdiği bildiriliyor.

Kathimerini gazetesi, ulaştığı Yunan Polisi’nce (ELAS) hazırlanan gizli bir raporun, Atina bölgesinde resmi olmayan fakat toplu ibadet için kullanılan 80’den fazla mekanın gözetim altında tutulduğunu ortaya koyduğunu yazdı.

Raporun, özellikle “Avrupa’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen terör saldırılarından dolayı sözde İslam Devleti’nin (IŞİD) alkışlandığına ilişkin kanıtların bulunduğu” bazı camilerin dikkatle takip edildiğini gösterdiğini kaydeden gazete, Yunan polisinin Müslümanların ibadet mekanlarına yönelik gözetleme çalışmalarının mülteci krizinin başladığı 2015’den beri yürütüldüğünü kaydetti.

Kathimerini, raporda “Mısır merkezli Müslüman Kardeşlerle bağlantıları olan bazı çatma derme camilerden özellikle söz edildiğini” anlattığı haberinde buna karşın Müslüman Kardeşlerin ABD ve Avrupa Birliği tarafından bir terör örgütü olarak nitelenmediğine de dikkat çekti.

Haberde Atina’nın “ilk resmi camii”nin inşasının bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklendiği vurgulanırken projenin “gecikmeler ile Ortodoks din adamları ve aşırı sağ örgütlerin itirazlarının karşılandığı yıllardan sonra tamanlandığında Müslümanlar için başkentteki ilk resmi ibadet mekanı olacağının” altı çizildi. (ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Kumluca'da orman yangını

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa