02 Eylül 2017 18:20

Parion Antik Kenti'nin baş düşmanı 'kertenkele'

Çanakkale'deki Parion, incir ağacının tohumları nedeniyle tehdit altında. Görevliler, tohumları taşıyan kertenkele ve böceklere karşı önlem alıyor.

Parion Antik Kenti'nin baş düşmanı 'kertenkele'

Paylaş

Çanakkale'nin Biga İlçesine bağlı Kemer Köyü'ndeki Parion Antik Kenti'nde incir tohumlarının tarihi dokuya zarar vermemesi için önlem alınıyor. Tarihi duvarlar, Restorasyon ekibi tarafından o dönemde kullanılan kireç kaymağı, dere kumu ve kiremit kırıkları ile derz ve bordür uygulamasıyla koruma altına alınıyor.

Tehdidin nedeni ise taşların arasında gezinen kertenkele ve böceklerin hemen üst kısımda bulunan incir ağacı tohumlarını dışkı yoluyla bırakması. Genç incir filizlerinin, yapıya büyük hasar verebileceği belirtiliyor.

KENTİN ÜST KISMINDAKİ İNCİR AĞACI YAPIYI TEHDİT EDİYOR

2700 yıllık Parion Antik Kenti Biga'ya 30 kilometre mesafedeki Kemer Köyü'nde yer alıyor. 15 kişilik restorasyon ekibi, kentte tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle kertenkelelere karşı derz ve bordür uygulamalı önlem başlattı.

Antik kentin 'Odeion' bölümünde devam eden kazı çalışmaları kapsamında, restorasyon ekibi, bu bölümün üst kısmında bulunan incir ağacının tohumlarının, kertenkele başta olmak üzere böcek çeşitleri tarafından yenildikten sonra dışkı yoluyla tarihi taş ve mermerlerin arasına bırakılması üzerine harekete geçti.

Ekip, kertenkele ve böceklerin taş ve mermerlerin arasına dışkı yoluyla bıraktıkları tohumların filizlenip, tarihi dokuya zarar vermemesi için alanda kireç kaymağı, dere kumu ve kiremit kırıkları ile derz ve bordür uygulaması yaptı. Derz ve bordür uygulaması ile tarihi dokunun korunmasının hedeflendiği bildirildi.

BAŞ DÜŞMAN KERTENKELE

Parion Antik Kenti Arazi Restorasyon Sorumlusu Zafer Karahan, "Basamakların en üstünde bir incir ağacı var. Örneğin, kertenkele gidip o ağacın altında yemek yediğinde, daha sonra mermerlerin arasına girip dışkısını bıraktığında bir tohum da bırakmış olabiliyor. Eğer tohum bırakmışsa, rüzgarın getirdiği toprak ve tozlar nedeniyle orada filizlenme oluyor. İncir ağacı filizlenmeye başlayıp, büyüyor. Bu da yapıya olabildiğince zarar veriyor. Geri dönüşümü olmayan çatlaklar, kırıklara sebep oluyor. Biz buradaki çalışmamızda derz, bordür uygulamalarıyla kertenkelelerin, böceklerin girdiği bütün yerleri kapatıyoruz. Filizlenmeyi durduruyoruz. En büyük düşmanımız kertenkele. Kertenkele büyük bir antik kenti yok edebilir" dedi.

Antik kentte o döneme ait kullanılan harcın aynısını kullandıklarını kaydeden Karahan, "Antik dönemde kireç kaymağı, dere kumu, kiremit kırıkları kullanılmış. Antik dönemde yapılan harcın aynısı yapıp, müdahale ediyoruz" diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Nerede o eski bayram gazeteleri?

SONRAKİ HABER

EMEP Malatya’da seçime bağımsız adaylarla girecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa