02 Eylül 2017 17:57

‘Alkollü içki hazırlama’ dersinin kaldırılması tepki çekti

Mersin'de turizm sektöründeki temsilcileri ve eğitimciler, turizm meslek liselerinde alkollü içki ve kokteyl hazırlama kaldırılmasına tepki gösterdi.

‘Alkollü içki hazırlama’ dersinin kaldırılması tepki çekti

Paylaş

2- 6 Aralık 2014’te Antalya’da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şûrasında, alınan kararla turizm meslek liselerinde alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması, ilk kez 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulacak.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Numan Olcar, alınan kararın yanlış olduğunu savundu. Olcar, “Sonuçta mutfak, hizmet ve servis turizmin önemli bir parçasıdır. Bir ressam yetiştiriyorsunuz elinden fırçayı alıyorsunuz. Okullarda belki zorunlu müfredatta olmayabilir. Bu hükümetin kararıdır, saygı duyarız. Ancak seçmeli ders olarak verilebilir” diye konuştu.

EĞİTİMDE GERİCİLEŞME HIZLA DEVAM EDİYOR

Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu ise eğitimdeki gericileşme adımlarının hızla devam ettiğini, bunun ilk adımlarının da kamuoyunun 4+4+4 diye bildiği yasa tasarısından bu yana hızlandığını söyledi. Muşlu şöyle konuştu: “Orada alınan kararlarla bugün ülkemizde birçok okul imam hatipleştirilmiş durumda. İmam hatip olmayan okullarda da son müfredat değişikliği ile birlikte içeriği, müfredatı ile birlikte imam hatipten bir farkı kalmadı. En son 19. Milli Eğitim Şûrasında karar altına alınan turizm meslek liselerinde alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin müfredattan çıkarılması ile birlikte, aslında turizm alanı için oldukça önemli olan barmenlik mesleğinin ortadan kalkması durumu söz konusudur. Turizme bu kadar yatırım yapan, turizm gelirlerinden bu kadar beklentisi olan bir ülke açısından, eğitim alanında böyle bir dersi ortadan kaldırarak hem eğitimdeki gericileşmeye bir mesafe aldırma, hem de turizm sektörünü bu noktada darbeleme ülkemiz açısından oldukça olumsuz bir durumdur. Bu ülkeye gelen bir turist bir otele gidip kokteyl istediğinde ortada bunu hazırlayacak bir barmenin bulunmamasının ne düzeyde sıkıntılar yaratabileceğini düşünmek gerekir.”

‘TÜRKİYE KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKIYOR’

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOP) Başkanı Murat Demir de uygulamayı eleştirerek “Alınan kararla, öğrencilerin, alkollü içki ve servis yapılan ya da alkollü içecek hazırlanan bölümlerde staj yapmaları da kaldırıldı. Turizm sektörünün yarattığı istihdam göz önüne alındığında alınan karar çok yanlış. Dersi seçmeli hale getirip, istemeyen öğrencilerin bu dersi almasının önüne geçilebilirdi. Turizm açısından önemli bir konumda olan Türkiye, kendi ayağına kurşun sıkıyor. Uzun bir süredir sıkıntılı dönemler yaşayan turizm sektörü, uzun vadede düşünüldüğünde önlem alınmaz ise gelecek dönemlerde eğitimli personel açısından da sıkıntı yaşayacak” dedi. (Mersin/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Otel odasının görüntülerini çeken polis açığa alındı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa