02 Eylül 2017 08:30

NSU baş sanığı Zschäpe'nin tüm suçları sabit bulundu

Almanya'da federal savcılık, NSU’nun baş sanığı Beate Zschaepe’nin örgütün eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti.

NSU baş sanığı Zschäpe'nin tüm suçları sabit bulundu

Paylaş

Almanya'da federal savcılık, NSU’nun baş sanığı Beate Zschaepe’nin aşırı sağcı örgütün eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti. Zschaepe’nin ömür boyu hapse çarptırılması gündemde.

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya'da 2000-2007 tarihleri arasında sekizi Türk, 10 kişinin ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı NSU hakkında Almanya'nın Münih kentindeki Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada başsavcılık, mütalaasını açıkladı. 

Başsavcılık NSU'nun baş sanığı Beate Zschaepe’nin aşırı sağcı terör örgütünün tüm eylemlerindeki suç ortaklığının sabit bulunduğunu belirtti. Başsavcı Anette Greger, Zschaepe’nin hapisten çıkması durumunda gözetim altında tutulması için de şartların oluşmuş olduğunu vurguladı.

'ZSCHÄPE OLMADAN NSU EYLEM YAPAMAZDI'

Başsavcı Greger, Zschaepe’nin işbirliği olmaksızın NSU terör hücresinin diğer iki üyesi Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhard'ın göçmenleri öldürmelerinin, patlayıcılarla eylem düzenlemelerinin ve banka soymalarının mümkün olamayacağını belirtti. 

Greger, Zschaepe’nin aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün "halkın gözünü korkutma” ve "Federal Almanya Cumhuriyeti'ne zarar verme” gibi hedeflerini desteklediğinin sabit bulunduğunu ifade etti.

Başsavcı Greger, Zschaepe’nin bizzat eylem alanlarında görünmemesinin de kendisini tehlikeye atmak istememesinden kaynaklanmış olduğu görüşünü savundu. Greger, Zschaepe’nin Yunan işletmeci Theodoros Boulgarides'i öldürdükleri gün Mundlos ile Böhnhard'ı Münih'te telefonla aramasını da, bu olayın gerçekleştirilmesi için irade göstermiş olması olarak değerlendirdiğini belirtti.

Greger, Zschaepe’nin ayrıca 4 Kasım 2011'de Zwickau kasabasında Mundlos ve Uwe Böhnhard ile birlikte yaşadıkları konutu ateşe vererek taammüden adam öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini de söyledi. Aynı gün diğer iki NSU üyesi Mundlos ve Böhnhard ise Eisenach kasabasında intihar etmişti. İkilinin intihar ettiği an NSU'nun terör hücresi olarak varlığının sona erdiğini belirten başsavcı, kundaklama eyleminin söz konusu örgütün hanesine yazılamayacağını söyledi.

Başsavcı Jochen Weingarten ise NSU davasındaki bir diğer sanık Holger G.‘nin ise NSU'yu üç olayda desteklemekten suçlu bulunduğunu; örgüte ehliyet, pasaport vesigorta kimliği sağladığının saptandığını belirtti.

ZSCHAPE İÇİN ÖMÜR BOYU HAPİS TALEBİ BEKLENİYOR

Başsavcılığın, ceza taleplerine ilişkin müracaatını, 2 Eylül'de tatile giren mahkemenin tekrar çalışmaya başlayacağı 12 Eylül tarihinde yapması öngörülüyor.Zschaepe’nin için müebbet, diğer sanıklar için ise en az bir yıl hapis cezası istenmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

De Mistura: IŞİD Ekim sonuna kadar yenilir

SONRAKİ HABER

Tunus’taki grev Arap basınında: Maaş zammını IMF engelliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa