‘Unutun diyenlere inat, yaşatmak için’

‘Unutun diyenlere inat, yaşatmak için’

Sivas Madımak Katliamı’nın üzerinden 19 yıl geçti. Aradan geçen onca yıla rağmen katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin ve vicdan sahibi insanların acıları dinmedi. Katliam davasının zaman aşımıyla düşürülmesi ve Başbakan Erdoğan’ın kararı tarihe geçen bir söylemle “hayırlı olsun” diye değerlendi

Hasan Akbaş

Katliamda yaşamını yitiren ve o dönem 22 yaşında başarılı bir üniversite öğrencisi olan Murat Gündüz için doğup, büyüdüğü köy olan Ortaköy’de bir anıt park inşa edildi. Çankaya Belediyesi ve Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfının (ORVAK) ortaklaşa düzenlediği anıt parka, “Murat Gündüz 2 Temmuz Canlar Anıt Parkı” ismi verildi. Anıt park, 28 Temmuz günü Sivas Şarkışla Ortaköy’de yapılacak etkinlikle açılacak.

‘DAHA SIKI KENETLENMELİYİZ’

Cumartesi günü yapılacak etkinlik için çağrı yapan ORVAK Genel Başkanı Nevzat Dinçal, “Zaman aşımları ile yasa yapıcılar ve uygulayıcılar katilleri belki aklayacak, ancak ailelerin ve halkın vicdanı asla affetmeyecek. Artık unutun diyenlere inat, ne Murat’ı ne Sivas Madımak şehitlerini ne de demokrasi ve laiklik mücadelesinde yitirdiğimiz hiçbir değerimizi unutmamak, unutturmamak ve yaşatmak için tüm vicdan sahiplerine sesleniyoruz” dedi. Katliamın 19. yılında Alevilerin taleplerine kulak tıkayanlara karşı, adaletin zaman aşımıyla bitirildiği bir dönemde Alevilerin daha sıkı kenetlenmesi gerektiğine vurgu yapan Dinçal, etkinliğe katılımın önemli olduğunu kaydetti. Açılış için Ankara’dan araçların kaldırılacağını söyleyen Dinçal, katılmak isteyenlerin Dikmen Hürriyet Caddesi’nde bulunan vakfa yer ayırtabileceklerini belirtti. (Ankara/EVRENSEL)


MURAT GÜNDÜZ KİMDİR?

Sivas Şarkışla Ortaköy’de 1971 yılında doğan Gündüz, çocukluk yıllarından itibaren Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin (PSAKD) çalışmalarına katılan Alevi bir genç. İnancından ve kültüründen hiçbir zaman ayrılmayan Gündüz, kız kardeşi Birsen ile birlikte derneğin semah ekibinde yer almış.
Öğrencilik hayatı boyunca da başarılı bir öğrenci olarak bilinen Gündüz, henüz 19 yaşında, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünü kazanmışken, 1993 yılında kardeşi Birsen ile birlikte gittiği Sivas’tan dönemedi. Kardeşi Birsen otelden kurtarılırken, Murat otelden sağ kurtulamayan 33 candan biri oldu.

www.evrensel.net