23 Temmuz 2012 14:02

Sağlıkta ana dil olmazsa olmaz

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi Dil Komisyonu tarafından Batman’da düzenlenen ‘Anadilde Sağlık Çalıştayı’nda 2 gün boyunca ‘Anadil ve Sağlık’, ‘Sağlık Kavramının Anlam ve Önemi’, ‘Çevre ve Sağlık’, ‘Sağlık ve Tedavi’ ve ‘Sağlık Sözlüğü ç

Sağlıkta ana dil olmazsa olmaz

Paylaş

Ana dilin yaşamın tamamında özellikle de sağlık alanında kullanılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Özçelik, “Eğer bir kişi kendi ana dilinde bu hizmeti alamazsa doğru bir tedavinin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Hasta ve doktorun birlik içerisinde olmasını ancak dil ile sağlayabiliriz” dedi.

‘BİNİN ÜZERİNDE TIP TERİMİ DERLENDİ’

Düzenlenen çalışmaya katılan doktor, eczacı, sağlık çalışanlarının başlarından geçen örnekleri aktardıklarını kaydeden Özçelik, “Bu bir başlangıçtır, çalışmalar devam edecek. Tıp terimlerini de toplayıp bu anlamda çalışma yürütüyoruz. Şu ana kadar binin üzerinde tıp terimi derlenmiş. Kürtçenin Zazaca, Soranice, Kurmanci lehçelerindeki kelimeler, terimler bir araya getirilerek bir birlik sağlanacak ve standardizasyon oluşturulacak” dedi.

‘DOĞRU TEŞHİS İÇİN ANA DİL ÇOK ÖNEMLİ’

TTB Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya ise sağlık sorunlarını yabancı bir dilde anlatan insanın tedavisinde olumlu sonuçlar alınamadığını belirtti. Doğru bir teşhis ve tedavi için ana dilin önemli olduğunu ifade eden Yerlikaya, “Türkiye genelinde sağlık hizmeti olumlu değil, ama bu bölgenin şartları daha kötü. Bölgede sağlığa erişim konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor” dedi. Ana dil talebinin her geçen gün arttığını, özellikle de sağlık alanında bu talebin güncelleştiğini belirten Yerlikaya, “Biz ana dilde sağlık için mücadele veriyoruz; ama bunlardan da önce insanın yaşam hakkını savunuyoruz. Sağlık hizmetine ulaşmada yaşanan sorunlara ilişkin çalışmalar yürütüyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımızı arttıracağız. Ana dilde sağlık hizmetinin verilmesi için artık daha fazla mücadele vereceğiz. Doktorlarla hastaların birliğini sağlamaya çalışacağız. Bu konuda eğitimin verilmesi, kitapların basılması, kitapların ve terimlerin Kürtçeye çevrilmesi, sözlük çalışmasını yürüteceğiz” dedi. (Batman/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Mursi’den ‘işçi açılımı’

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa