31 Ağustos 2017 13:45

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 14 Eylül'de davaya çağırıyor

Açlık grevinin 177. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça herkesi 14 Eylül'de görülecek ilk duruşmaya bekliyor. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 14 Eylül'de davaya çağırıyor

Paylaş

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 177 gündür açlık grevinde. Aylardır tutuklu bulunan Gülmen ve Özakça'nın durumunu geçtiğimiz günlerde ziyaretlerine giden avukatları Engin Gökoğlu'na sorduk. 

Pazartesi günü cezaevi hastanesinde ziyaretlerine gittiğini belirten Gökoğlu, her ikisinin de morallerinin iyi olduğunu söyledi. Gülmen ve Özakça'nın heyecanla davaya hazırlandıklarını aktaran Gökoğlu, “Haklarını aradıkları, açlık grevi yaptıkları için tutuklandılar. Bunun nedenlerini anlatmak istiyorlar. Özel olarak şuna vurgu yaptılar. Hak alma taleplerini tutuklama ile bastırılmak istendiğini ve cezalandırılmak istendiğini söylediler” dedi.

‘NURİYE GÜLMEN YATARAK KONUŞTU’

Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumlarını sorduğumuz Gökoğlu, açlık grevinin beklenen etkilerinin sürdüğünü söyledi. Semih Özakça'nın ayağa kalkabildiğini, ancak Nuriye Gülmen'in yatarak kendisi ile konuştuğunu anlatan Gökoğlu, “Nuriye'ye kardeşi refakat ediyor ve kardeşinin yardımı olmadan birçok şeyi yapamıyor. Görüşmemiz esnasında Nuriye yaptığı limonatayı ikram etti. Açlık grevinde olmam nedeniyle başarılar diledi. Hem açlığı, hem de dayanışma duygularımızı paylaştık” diye konuştu.

AVUKATLARI DA AÇLIK GREVİNDE

Müvekkileri için bir ay boyunca açlık grevine giren Gökoğlu, bugün açlık grevinin 10. gününde. Açık grevi nedeniyle kısa sürede birçok kişi tarafından desteklendiğini anlatan Gökoğlu, sürekli evine gelenlerin olduğunu, başka şehirlerde açlık grevinde olanların telefonla aradığını, komşuların destek verdiğini söyledi. 

Şaşırtıcı desteklere de şahit olduğunu belirten Gökoğlu, hiç tanımadığı bir ailenin çocuklarıyla birlikte kendisini ziyaret ettiğini dile getirdi. Nuriye Gülken ve Semih Özakça'nın 14 Eylül'de ilk duruşmalarının olacağına dikkat çeken Gökoğlu, ziyarete gittiğinde Gülmen ve Özakça'nın herkesi mahkemeye davet ettiklerini söyledi. Gökoğlu, “İşini istemek suç değildir. İnsanlar işlerine geri dönmek istediği için tutuklanamaz. Bu taleplerin karşılanmasını ve işlerine iade edilmelerini istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)


1 EYLÜL’DE KADIKÖY’DE EYLEM VAR

Aralarında Emek Partisi, DİB, İHD, HDP ve hukukçuların bulunduğu siyasi parti, kitle örgütü ve kurumlar açlık grevinin 177. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi, OHAL ve KHK’lerin kaldırılması, kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi için 1 Eylül saat 19.30’da  Kadıköy Süreyya Operası Önü’nde bir araya gelecek. 

Ortak yapılan yazılı açıklamada “OHAL ve KHK’lerle yönetme düzenine karşı,  Nuriye ve Semih'in haklı talepleri kabul edilsin demek için yine alanlarda meydanlarda olacağız. Nuriye ve Semih için dayanışma olarak cuma eylemleri çağrımızı vazgeçmeden tekrar ediyoruz. Gözaltı terörüne karşı dayanışmak, Nuriye ve Semih 'in taleplerini dinlendirmek için bize omuz verin!” denildi. 

Eyleme katılacak olanlarsa şöyle: 

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği - Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu - Barış Bloku - Çağdaş Avukatlar Grubu - Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şb. - Çayan Halk Meclisi - Demokrasi İçin Birlik - Devrimci Anarşist Faaliyet - Devrimci Hareket – Devrimci İşçi Hareketi - Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası - Devrimci Yolda Özgürlük – Diren Üniversite - Direnişlerle Dayanışma Platformu - Emek Partisi - Emek Ve Özgürlük Cephesi - Emekçi Hareket Partisi - Gazi Halk Meclisi - Gençlik Federasyonu - Gezi Şehit ve Gazileri Platformu - Halk Cephesi -  Halkın Mühendis Mimarları - Halkların Demokratik Kongresi - Halkların Demokratik Partisi İstanbul Şb. - İdil Kültür Merkezi - İnsan Hakları Derneği İstanbul Şb. – Kaldıraç - Kamu Çalışanları Birliği - Kamu Emekçileri Cephesi - Kesk Şubeler Platformu - Mücadele Birliği Platformu - Özgürlük ve Dayanışma Partisi - Özgürlükçü Hukukçular Platformu – Partizan - Proleter Devrimci Duruş - Sanat Meclisi – Sosyalist Dayanışma Platformu - Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi - Suruç Yaralıları ve Tanıkları Platformu - TAYAD'lı Aileler- Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı - Türkiye Komünist Partisi- Devrimci Parti – Politika Gazetesi (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bahçeli'den 'Kerkük' mesajı: Hain oluşumlara göz açtırmamalı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump IŞİD’e karşı zafer ilan edebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa