23 Temmuz 2012 13:43

Polisin 14 Temmuz’daki 'cinsel tacizi' Mecliste

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Diyarbakır’da 14 Temmuz tarihinde polisin kadınlara dönük cinsel tacizinin fotoğraflara yansıdığını belirterek bu suçu işleyen polis hakkında cezai bir yaptırım yapılıp yapılmadığını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sordu.BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel İçişleri Baka

Polisin 14 Temmuz’daki 'cinsel tacizi' Mecliste

Paylaş


BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi. Tuncel 14 Temmuz tarihinde BDP ve DTK tarafından düzenlenmek istenen; ama polis saldırısı ile engellenen “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitinginde polisin kadınlara dönük tacizinin de fotoğraflara yansıdığını belirtti. Tuncel, “Olayın somut ifadesi şudur, yoğun gaz bombalarından etkilenen ve cami avlusunda oturan genç bir kadın önce orada bulunan üç polis tarafından elle taciz edilmiş ardından gözaltına alınmıştır. Diğer iki memur da bu olaya tanık olmuştur” dedi. TCK’nin 105. maddesine göre fotoğraftaki polis memurunun nüfuzunu ve yetkisini kullanarak elle taciz yöntemini geliştirdiğini belirten Tuncel, şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

“Polisin zor kullanmada genel ölçüler içinde yer alan ‘kullanılacak kuvvetin türü kademeli olarak arttırılmalıdır. Kuvvet sıra ile bedeni güç, araç, gereç ve silah kullanma şeklinde olabilir. Duruma göre uygun şiddete bir kuvvet türü tespit edilmelidir” ifadesine dayanarak fotoğraftaki kadına karşı işlenen 'cinsel taciz' bu kuvvet sıralamasına girmekte midir? Elindeki yetkiye dayanarak, yasalarda suç olarak tanımlanmış ve yaptırıma tabi olan cinsel taciz suçunu işleyen bu polis memuru hakkında herhangi bir idari soruşturma veya cezai işlem başlatılmış mıdır? Olaya tanıklık etmiş diğer iki polis memurunun olayla ilgili tanıklığına başvurulmuş mudur? Bu iki polis memuru hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Önce tacize uğrayan sonrasında göz altına alınan genç kadının genel durumu hakkında elinize bilgi ulaşmış mıdır? 2002-2012 tarihleri arasında yaşanan toplumsal olaylarda kaç polis memuru hakkında 'cinsel taciz', 'olaylar sırasında uygulanan polis şiddeti' eyleminden dolayı şikayete tabi olmuştur? Bunlar hakkında ne gibi idari ve cezai işlem yapılmıştır?” (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Mutfaklara Billur Tuz girmesin!

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa