31 Ağustos 2017 01:42
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2017 01:55

Suriye İçişleri Bakanlığı: Suriye'yi uyuşturucuya boğdular

Sputnik haber ajansına konuşan Suriye İçişleri Bakanlığı yetkilisi, 2016’da 1 bin 433 uyuşturucu partisine el konulduğunu açıkladı.

Suriye İçişleri Bakanlığı: Suriye'yi uyuşturucuya boğdular

Paylaş

Suriye savaşla birlikte adeta uyuşturucu seline kapıldı. Suriye İçişleri Bakanlığı, 2016’da 1 bin 433 uyuşturucu partisine el konulduğunu ve 3 bin 160 kişinin uyuşturucu ticaretinden tutuklandığını açıkladı.

Ülkede 2016’da toplamda 267 kilogram haşhaş, 28 kilogram eroin, 11 kilogram kokain, 180 kilogram kenevir tohumu, 500 kilogram esrar, psikotropik  madde içeren 65 bin 943 hap, 6 milyondan fazla Captagon hapı ve 1 ton uyuşturucu üretiminde kullanılan kimyasal madde ele geçirildi. 2017’in ilk yarısında tutuklanan kişi sayısı 2 bin 71 oldu.

'UYUŞTURUCUYU HALK ARASINDA YAYMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Suriye İçişleri Bakanlığı’ndaki bir kaynak, Sputnik’e açıklamasında, Suriye’de 2013-2014 döneminde, uyuşturucu ticareti yapan 40 çetenin tutuklandığını söyledi. Uyuşturucu tacirlerinin ürünlerini yerel halk arasında yayma konusunda çalışmalar yürüttüğünü kaydeden kaynak, geçen yıl bu faaliyeti yürüten yaklaşık bin kişinin tutuklandığını aktardı. Uyuşturucu kullanan kişi sayısı ise yaklaşık 2 bin olarak tespit edildi. Kullanıcıların büyük bir kısmı Şam ve Halep’te yaşıyor.

UYUŞTURUCU HAPLAR ÜRETİLEN FABRİKA TESPİT EDİLDİ

Halihazırda Suriye’de en yaygın uyuşturucunun Captagon amfetaminin olduğu ifade edildi. Bu hapların özellikle militanlar arasında yaygın kullanıldığı öne sürülüyor. Spunik'e açıklama yapan kaynak, başkent Şam’a 80 kilometre mesafedeki Yabrud kasabasında bu hapları üreten fabrikanın tespit edildiğini söyledi.

Korkusuzluk ve dayanıklılık etkisi yarattan Captagon’un üretimindeki kolaylık, Suriye’de yaygınlaşmasına neden oldu. Bu hapı üretmek için eczacılık alanda uzman olmaya gerek olmadığı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Sputnik

ÖNCEKİ HABER

Florence asteroidi 1 Eylül'de Dünya'ya 'teğet' geçecek

SONRAKİ HABER

Davutpaşa patlamasının davası yarın: Aileler adalet arıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa