31 Ağustos 2017 01:28
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ağustos 2017 01:38

Florence asteroidi 1 Eylül'de Dünya'ya 'teğet' geçecek

NASA, 1 Eylül Cuma günü 4,4 kilometre çapındaki Florence asteroidinin Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından geçeceğini açıkladı.

Florence asteroidi 1 Eylül'de Dünya'ya 'teğet' geçecek

Paylaş

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, 4,4 kilometre çapındaki Florence asteroidinin, Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından, yörüngeye teğet olarak geçeceği belirtildi.

CNNTürk'ün aktardığına göre NASA'nın Dünya'ya Yakın Gökcisimleri Araştırma Merkezi (CNEOS) yöneticisi Paul Chodas, daha önce Dünya'ya daha yakın geçiş yapan asteroidler gözlendiğini ancak Florence'ın boyutları itibarıyla, bugüne dek Dünya'ya bu denli yaklaşabilen en büyük asteroid olacağını ifade etti.

Florence'ın Güneybalığı, Oğlak, Kova ve Yunus takımyıldızları boyunca yapacağı geçiş, ağustos ve eylül ayları boyunca Dünya'dan küçük teleskoplarla gözlenebilecek.

Yakın geçiş, bilim insanlarına asteroidi yer radarlarıyla kaydetme olanağı verecek.

Florence Asteroidi, ilk kez 1981'de Amerikalı astronom Schelte J. Bus tarafından Avustralya'daki Siding Spring Gözlemevi'nde keşfedilmişti. Asteroide modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale (1820-1910) anısına 'Florence' adı verilmişti.

NASA, internet sitesinde asteroidin geçişini temsil eden bir GIF imajı da yayınladı.

ÖNCEKİ HABER

Denizli'de şiddetli yağmur, sel ve heyelana neden oldu

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa