30 Ağustos 2017 09:02

Houston’da sokağa çıkma yasağı

ABD’nin Teksas eyaletinde Harvey kasırgası devam ederken, Houston’da yağmalama olaylarının önüne geçme gerekçesiyle gece sokağa çıkma yasağı kondu. 

Houston’da sokağa çıkma yasağı

Paylaş

DW Türkçe'nin haberine göre, Houston'da Belediye Başkanı Sylvester Turner, yağmalama olaylarının önüne geçebilmek gerekçesiyle gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Teksas eyaletinde rekor yağışlara neden olan Harvey Kasırgası sürerken ABD'nin dördüncü, eyaletin ise en büyük kenti olan Houston'da Belediye Başkanı Sylvester Turner, yağmalama olaylarının önüne geçebilmek gerekçesiyle gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Houston Emniyet Genel Müdürü Art Acevedo da, binlerce kişi acil barınaklara sığınmışken, silahlı hırsızların boşalan evleri yağmalamaya çalıştığını, bu nedenle sokağa çıkma yasağının gerekli olduğunu kaydetti.

Harvey kasırgası, komşu eyalet Louisiana’ya doğru da ilerliyor. 2005 yılında, özellikle New Orleans kenti ve çevresinin Katrina kasırgası tarafından yoğun zarar gördüğü eyalette yoğun yağışın neden olduğu su baskınlarına hazırlık yapılıyor. New Orleans'da okullar ve resmi daireler Salı günü kapalı kaldı. Belediye Başkanı Mitch Landrieu, şehir halkının evden çıkmamasını tavsiye etti ve en az üç günlük yiyecek, içecek ve ilaç depolamaları çağrısında bulundu.

TRUMP TEKSAS'I ZİYARET ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Harvey Kasırgası'nın vurduğu Teksas eyaletini ziyaret etti. İlkyardım ekiplerinin ve yetkililerin çalışmalarını öven Trump, federal devletin bu doğal felakete kapsamlı bir karşılık vereceğini söyledi. Harvey kasırgasının daha önce görülmemiş bir yıkıma neden olduğunu belirten Trump, Kongre ile işbirliği yaparak, bir yardım paketi oluşturacaklarını açıkladı ve ‘muhtemelen ülke tarihinde daha önce görülmemiş boyutlarda bir zarar ile karşı karşıya olduklarını' söyledi. 2005 yılında New Orleans'ta büyük yıkıma neden olan Katrina Kasırgası, ABD tarihinin en yüksek zarara yol açan kasırgası sayılıyor. Washington hükümeti kasırgadan sonra yaklaşık 100 milyar dolarlık yardım yapmıştı.

ÖLÜ SAYISI BELLİ DEĞİL

Harvey kasırgasının kaç kişinin ölümüne neden olduğu kesinlik kazanmış değil. Salı gününe kadar resmi olarak teyit edilen ölü sayısı dört. Ancak Amerikan medyasında daha yüksek sayılar dile getiriliyor. Yetkililer ancak su baskınlarının geri çekilmesinden sonra gerçek sayının ortaya çıkacağını belirtiyor.

HARVEY KASIRGASI YAĞIŞ REKORU KIRDI

ABD’nin güneyini etkileyen Harvey Kasırgası kıta ABD’sinde kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı rekorunu kırdı. Teksas’ın Houston şehrine 125 santimden daha fazla yağış düştü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas ve Louisiana eyaletlerini günlerdir etkileyen Harvey Kasırgası kıta ABD'sinde yeni bir rekora imza attı. ABD’nin dördüncü, Teksas eyaletinin de en büyük kenti olan Houston'ın bir mahallesine düşen yağış miktarı ülkede daha önce kaydedilmiş en yüksek yağış miktarını geçti.

Ulusal Kasırga Merkezi, Winding Yolu'ndaki Mary's Creek’e kasırga esnasında 49,32 inçlik (125,27 santim) yağmur düştüğünü aktardı. Ulusal Meteoroloji Dairesi, kıta ABD'sinde tropik fırtına sistemi sırasında bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek yağış miktarının 48 inç (121,92 santim) ile 1978 yılında Teksas'ın Medina bölgesini etkileyen Amelia isimli tropik kasırganın olduğunu hatırlattı.

Ulusal Kasırga Merkezi sözcüsü Dennis Feltgen bu sayının doğruluğunu ispat etmenin “bir hayli araştırma” gerektireceğini belirterek araştırmacıların birçok su seviyesi göstergesini ve eski rekorları inceleyeceğini, bu sürecin de birkaç hafta alabileceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

 

ÖNCEKİ HABER

FT: Referandumda sarsılan Erdoğan AKP'yi silkeliyor

SONRAKİ HABER

İZBAN'da sözleşme 'Yüksek Hakem' tehdidi ile imzalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa