30 Ağustos 2017 00:40

Suriyeli muhalifler, Menbic'de Koalisyon güçlerine ateş açtı

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerine, Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhalifler tarafından Menbic yakınlarında ateş açıldı.

Suriyeli muhalifler, Menbic'de Koalisyon güçlerine ateş açtı

Paylaş

IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, Suriye'de Türkiye'nin desteklediği grupların, Menbic'de devriye gezen güçlerine ateş açtığını söyledi. Dillon, "Güçlerimize ateş açıldı, bu ateşe cevap verildi. Güçlerimiz daha güvenli bir yere çekildi. Yaşananları Türk meslektaşlarımıza ilettik ve devriyelerimizi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Dillon, Türkiye'nin destek verdiği Suriyeli muhaliflerin koalisyon güçlerine ateş açmasının "kabul edilemez" olduğunu Türkiye'ye ilettiklerini söyledi.

Reuters'in haberine göre Dillon, “Gerginliğin düşürülmesi için gezen devriyelerimize, son iki haftada çok defa ateş açıldı. Yaşananları Türk meslektaşlarımıza ilettik ve devriyelerimizi sürdürüyoruz. Ama bu bölgede kendimizi korumak için her zaman hazırlıklıyız” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin, aralarında YPG'nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne destek amacıyla Suriye'nin kuzeyinde askeri bulunuyor. Türkiye'ye yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Menbic, Suriye Demokratik Güçleri tarafından geçtiğimiz yıl IŞİD'den temizlenmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriyeli muhalif gruplarla düzenlediği Fırat Kalkanı operasyonunda El Bab'ın Şubat ayında IŞİD'den alınmasının ardından Türkiye, yeni hedefin Menbic olduğunu açıklamıştı. Ancak, Fırat Kalkanı operasyonu Mart ayında sona erdirilmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

BM Güvenlik Konseyi, bugün Arakan için toplanacak

SONRAKİ HABER

Galatasaray, Türkiye Kupası maçında Boluspor'u 1-0 mağlup etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa