30 Ağustos 2017 00:24

BM Güvenlik Konseyi, bugün Arakan için toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İngiltere'nin çağrısıyla Myanmar'ın Arakan bölgesindeki gelişmeleri değerlendirmek için toplanacak.

BM Güvenlik Konseyi, bugün Arakan için toplanacak

Paylaş

İngiltere, Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, Twitter'da yayımladığı mesajında, "İngiltere, Myanmar'daki durumu yarın görüşmek için BMGK'ye talepte bulundu. Uzun süredir devam eden sorunun ele alınması gerekli. Taraflara itidal çağrısı yapıyoruz" dedi.

ARAKAN'DA NE OLUYOR?

Arakan'daki silahlı grupların cuma günü güvenlik güçlerine yönelik bir dizi saldırı düzenlemesi ve ardından yaşanan şiddet olayları bölgede yeni bir göç dalgasını tetikledi. Olaylar nedeniyle Bangladeş'e cuma gününden bu yana 5 binden fazla Arakanlı kaçtı. Yaklaşık 4 bin Arakanlı ise sınırda bekliyor. Bangladeş bölgedeki devriye sayısını artırdı ve ülkeye girmeye çalışan yüzlerce sivili geri çevirdi.

Cuma gününden bu yana yaşanan şiddet olaylarında en az 109 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıları, Arakanlılar tarafından oluşturulan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu adlı silahlı grup üstlendi. Myanmar silahlı grubu terör örgütü olarak tanımlıyor.

Şiddet olaylarının yaşandığı Arakan'da 1 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşamalarına rağmen vatandaşlık alamadıkları Myanmar'da yasa dışı göçmen olarak kabul ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

BAE: Türkiye ve İran, Suriye'den elini çeksin

SONRAKİ HABER

SMA hastası oğlunu kaybeden baba: Artık gelecek ilacın kıymeti yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa