29 Ağustos 2017 19:19

Humus-Hama yolu insani yardıma açıldı

Suriye’nin Humus ve Hama kentleri arasında yer alan kara yolunun insani yardım konvoylarına açıldığı belirtildi.

Humus-Hama yolu insani yardıma açıldı

Paylaş

Rus yetkililerin Suriye’nin Humus ve Hama kentleri arasında yer alan kara yolunun insani yardım konvoylarına açılması konusunda muhalif cihatçı gruplarla anlaşmaya vardığı belirtildi.

Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezinden Aleksandr Vyaznikov’un açıklamalarına göre, bu kara yolu üzerinden ilk olarak 48 TIR’dan oluşan bir BM konvoyu El Rastan kentine yardım ulaştırdı. Bir süre önce Rus yetkililer, Humus’ta bir gerilimi azaltma bölgesi oluşturulması ve denetimlerinde yer alan alanlardaki sivillere insani yardım ulaştırılması konusunda cihatçı muhaliflerle anlaşmıştı. Bunun karşılığında cihatçı gruplar da Humus-Hama yolundan çekilecekti.

‘RUS ASKERİ ÖLDÜ’ İDDİASINA YALANLAMA

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, basında yer alan Suriye’de bir Rus askerinin öldüğü yönündeki iddialarını yalanladı. Bakanlık,  yaptığı açıklamada “Bazı basın kuruluşlarının 11 Ağustos’ta bir Rus askerinin öldüğü yönündeki iddiaları doğru değil. Rus ordu birlikleri, bu dönemde bir kayıp vermedi” ifadeleri kullanıldı.

Basında yer alan kimi haberlerde 31 yaşındaki bir Rus askerinin Suriye’de öldüğü ve Rusya’nın Orenburg kentine defnedildiği ileri sürülmüştü. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Taşgetiren: Yazınca da yukarda rahatsızlık oluşuyor

SONRAKİ HABER

#10yearschallenge "Bu kadınların 2019'da çekilmiş fotoğrafları yok"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa