29 Ağustos 2017 15:04

Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda rekor hala SSCB'de

SSCB, 14 defa kazandığı Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda en fazla şampiyonluk yaşayan takım unvanını sürdürüyor. Yugoslavya ise 8 kezle ikinci sırada.

Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda rekor hala SSCB'de

Paylaş

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda en fazla şampiyonluk yaşayan takım olma unvanını sürdürüyor. Gazete Yolculuk'tan aktarılan habere göre, ilki 1935 yılında Cenevre’de düzenlenen ve Letonya’nın şampiyonluğa ulaştığı Avrupa Şampiyonası’nda, SSCB 14 kez birincilik kürsüsüne çıktı. 1957 ile 1971 yılları arasında yapılan 8 kupayı da üst üste kazanan SSCB, ulaşılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

SSCB ayrıca şampiyonada 3 kez gümüş, 4 kez de bronz madalyayı müzesine götürdü.

YUGOSLAVYA İKİNCİ SIRADA

Yugoslavya, şampiyonada SSCB’den sonra en fazla birincilik kazanan takım oldu. Şampiyonada 8 kez kupayı havaya kaldıran Yugoslavya, 5 kez gümüş, 4 kez de bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda İspanya ve Litvanya üçer kez şampiyonluğa ulaşırken, Yunanistan ve İtalya ikişer kez, Letonya, Çekoslovakya, Mısır, Macaristan, Almanya, Rusya ve Fransa da birer kez şampiyonluk yaşadI.

SON YILLARDA İSPANYA DAMGA VURDU

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda son yıllarda İspanya damgasını vurdu. İspanya, son 4 şampiyonanın 3’ünde birincilik kupasını müzesine götürdü. İspanyollar, 2009, 2011 ve 2015 yılında gerçekleştirilen şampiyonalarda birincilik kürsüsüne çıkarken, 2013 yılındaki organizasyonu ise üçüncü sırada bitirdi. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İtalya'da kültürel arabulucunun tecavüz yorumu öfke yarattı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Menbic'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa