29 Ağustos 2017 13:37

‘Wallenberg Ödülü’ şiddet mağduru kadınların örgütü TRIS’e

‘Wallenberg Ödülü’ bu yıl genç kadınların haklarını savunan Tris'in Etkinlik Şefi Mariet Ghadimi'nin oldu.

‘Wallenberg Ödülü’ şiddet mağduru kadınların örgütü TRIS’e

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İkinci Dünya Savaşı yıllarında bin civarında Yahudiyi Nazilerin katliamlarından kurtaran İsveçli diplomat Raoul Wallenberg'nin anısına verilen ödül, bu yıl genç kadınların haklarını savunan Tris'in Etkinlik Şefi Mariet Ghadimi'nin oldu.

Wallanberg Ödülü Jurisi, 'Namus ve töreden kaynaklı baskıya uğrayan genç kadın ve erkeklere karşı insanları seferber etmedeki çaba ve yeteneğinden, medeni cesareti ve empatisiyle gençlere kendi yaşamları üzerinde söz hakkı sağlama imkanını verdiği” için Ghadimi'nin ödüle layık  görüldüğünü açıkladı. 

RONJA FUTBOL KULUBÜNÜ KURDU

Tris (Toplumda Genç Kadınların Hakkı) 2002 yılında  namus ve töreden kaynaklı bir cinayete kurban giden Fadime Şahindal'ın katledildiği Uppsala ilinde, aynı yıl Ghadimi'nin de aralarında bulunduğu bir grup genç kadın tarafından kuruldu. 

İsveç'in değişik yerleşim birimlerinde genç kadınlara yönelik namus ve töreden kaynaklı şiddetin ele alındığı panel, toplantı ve konferanslar örgütledi. Şiddet mağduru gençlerin barınmaları için korunaklı yerleşkeler ve telefon edip danışabilecekleri sistem kurdu. 

Genç kadınların topluma entegre olmalarına yardımcı olmak için kadın fotbol kulubü Ronja'yı oluşturdu. 

ENGELLİLERİN İSTİSMARINA KARŞI İNTERNET SİTESİ

Tris'in toplumda en fazla dikkat çeken ve muhtemelen ödül getiren projesi ise, namus ve töreden kaynaklı baskı ve saldırılara uğrayan zihinsel engelli kadınlara yardım amacıyla oluşturduğu internet sitesi. 

“Anlamaya Cesaret Et” adlı sitede çocuk, erkek, başörtülü veya başörtüsüz kadın, uçak, hastane, küpe, yüzük gibi resimler yer alıyor. Kadınların bu sembolleri yan yana getirerek ne hissettiklerini anlatabiliyorlar.  Namus ve töreden kaynaklı baskı, şiddet ve sünnete maruz kalıp kalmadıklarını bu işaretleri yan yana getirerek Tris'e bildirebiliyorlar. 

ÖDÜLÜ ÖĞRENCİLER ARASINDA PAYLAŞTIRACAK

Ghadimi, Wallenberg Ödülü'nü almak bir yana aday gösterilmeyi bile beklemediğini ancak çalışmalarına değer verildiğinin kabulü olarak gördüğü ödülü almaktan onur duyduğunu söyledi. 

100 bin kron tutarındaki ödülü, namus ve töreden kaynaklı baskı ve şiddetle ilgili araştırmalar yapan sosyoloji öğrencilerine destek amacıyla kullanacağını söyledi. 

2017 yılı Wallenberg Ödülü'ne aday gösterilip finale kalan 5 kişi arasında Kongo'da Birleşmiş Milletler askerlerinin çocuklara tecavüz etmelerini açığa çıkaran BM eski Şefi Anders Kompass ile varoşlardaki kadınların haklarını savunan Zeliha Dağlı da bulunuyordu. 


 

ÖNCEKİ HABER

Kadir Topbaş'tan fırtına uyarısı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa