29 Ağustos 2017 13:31

Aroma işçileri bayramı grevde karşılayacak

Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Aroma işçilerinin grevi 13. gününde kararlılıkla sürüyor. İşçiler bayramı fabrika önünde geçirmeye hazırlanıyor.

Aroma işçileri bayramı grevde karşılayacak

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

 

Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Aroma işçilerinin grevi 13. gününde kararlılıkla sürüyor. Anlaşma sağlanmaması durumunda bayramı fabrika önünde geçireceklerini söyleyen işçileri Emek Partisi Bursa İl Örgütü ziyaret etti. Patronun tüm oyunlarına karşın birliklerini bozmayacaklarını dile getiren işçiler, “Patron gerçekten anlaşmak istiyorsa taleplerimiz belli bu talepler etrafında sendikamızla masaya otursun” dedi. 

GREVİN BİR PARÇASI OLMAK 

İlk grevim ve anlaşma sağlanmazsa ilk kez bayramda grevde olacağını söyleyen bir Aroma işçisi, “Benim ilk grevim olsa da daha önceleri grevdeki işçilerle dayanışmak için fabrika önlerine gittim. O zaman insan çok coşkulu oluyor desteğe gittiği için. Şimdi bir grevin parçasıyım bu başka bir duygu. Grevdeki bir başka arkadaşın yanına gelip bir slogan attığında, destek ziyaretleri geldikçe insana büyük bir moral ve heyecan katıyor. O zaman bizi kimse yenemez diyorum bir de aramızdaki birliği görünce daha da bir heyecanlanıyorum” dedi.

Patronun talepleri kabul etmesi halinde çifte bayram yaşayacaklarını dile getiren işçi, devam etti: “Biz bugün fabrika önündeyiz ve burada çalışanlar arasında 10 yıllık, 15 yıllık, 20 yıllık işçiler var. Patron bu işçilerin taleplerini görmeli ve anlaşma sağlanmalı. Bu grev bu bayramda tatlıya bağlanmalı ve sevdiklerimizle güzel bir bayram geçirelim biz de” dedi. 

ÇOCUĞUMA YENİ ELBİSE ALDIYSAM BİZE BAYRAM OLUYOR

“Bayram bizim için ekstra masraf demek” diyen bir başka işçi şunları söyledi: “Çocukları sevindirmek için elbisedir, ayakkabıdır bu gibi şeyler almak gerek almasan olmaz. Bayram sonrası da okullar açılacak ekstra bir masraf da orası ve aldığımız para da ortada. Ay sonunu zor getirirken bu gibi durumlarda aile bütçesindeki delik iyice açılıyor. Kredi kartına veya sağdan soldan borçla geçiştiriyoruz.” Kurban kesmenin kendileri için hayal olduğuna dikkat çeken işçi, “Bir koyun 1000 liradan aşağı değil ve ben asgari ücret alıyorum. Nasıl kurban keseyim ben. Biz de isterdik çocuklarımıza yeni elbiseler almak, kurban kesmek veya bir yere tatile gitmek ama durum ortada. Çocuğuma yeni bir elbise, ayakkabı aldıysam bize bayram oluyor. En azından çocuk mutlu oluyor” dedi.

PATRON OYUNLARLA BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAK

İlk kez greve çıktığını söyleyen Aroma da çalışan bir kadın işçi “Bu 13 günde çok şey öğrendik. Tanımadığımız insanların buraya destek ziyaretiyle dayanışmayı öğrendik. Buradaki dayanışmamız ve birlikteliğimiz patronu rahatsız etmiş ki birliğimizi bozmaya çalışıyor. Kapı girişine astıkları yazıda “İşçilerden anlaşma talebi var ama sendika buna yanaşmıyor, işçiler patronun taleplerini kabul ediyor da sendika etmiyor ve bizleri masada beklediğini” söylüyor. Böyle bir durum söz konusu değil sendikamızı tanıyacak ve masaya oturacak biz taleplerimizi sendikamızla patrona ilettik anlaşmayan patron. Biz bayram öncesi belki teklifimizi kabul eder diye düşünüyorduk ama görüyoruz ki patron bizleri bölmenin peşinde” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN BU BAYRAM GREVDEYİZ

Kadın işçi “Bayram da evimizde çocuklarımızla birlikte olmak isterdik ama olsun bu bayram da böyle olacakmış buradayız. Bugüne kadar çocuklarımıza haram lokma yedirmedik bundan sonra patronun bu oyunlarına gelip de yedirmeyiz” diye konuştu.

Bir başka kadın işçi ise şunları söyledi: “Annem şu an rahatsız ve bu bayram yanına gitmek istiyordum fakat grev yerinde olmam gerekir burada arkadaşlarımla olmam gerektiğini düşündüğüm için yanına gidemeyeceğim. Belki bu bayram çocuklarımız için buruk bir bayram olacak onları gezdiremeyeceğiz ama olsun bu bayramda böyle olsun bizler emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmak için bu bayram burada olmak gerekiyor. Bayram da bütün emek dostlarını grev alanına davet ediyorum ve bundan sonra greve çıkan işçilerle dayanışmak onlara destek olmak için grev yerlerine gideceğim ben de. Buraya yapılan destek ziyaretleri bunu gösterdi bize biz birlikte dayanışma içerisinde güçlüyüz.” 

BİZİ GÖRMEDEN HABER YAPAN GAZETELER BİR GÜN DE GREV ALANINA GELSİNLER BİZİ DİNLESİNLER

Patronun birliklerini bozmak istediğini söyleyen başka bir işçi; “Kapıya kağıt asarak işçilerin anlaşmak istediğini buna sendikanın yanaşmadığı gibi şeyler yazıp ortalığı bulandırıyor. Bütün işçiler burada gelsin sorsun bakalım kim istiyor patronun dayattığı zam oranını, kimse istemiyor. Böyle oyunlara başvuracağına işçisinin hakkını versin. Bazı gazetelerde yüzde 14 zam verdim kabul etmiyorlar Türkiye ortalamasının üstünde bir zam diye haber yaptırmış. Ama şunu hiç demiyor 7 ay boyunca sıfır zam dayattım işçiler greve çıktıktan sonra bu orana geldim. Böyle haberlerle bizim haklı mücadelemizi gölgelemek istiyor resmen. Bu haberi yapan gazeteler de bir gün grev alanına gelsinler bir de bizleri dinlesinler. Bir de patron şunu söylüyor memura bile yüzde 3-4 zam yapıldı ben burada yüzde 14 zam yapıyorum kabul etmiyorlar diyor. O zaman biz de kendisine şunu söylüyoruz en düşük memur maaşını bize ver  kabulümüz. Böyle kelime oyunları yaparak kafa bulandırmak istiyor, haklı olan mücadelemizi kötü göstermek istiyor ama biz bu oyunları birliğimiz ve beraberliğimizle boşa çıkaracağız” dedi.

EMEP’TEN DESTEK ZİYARETİ

Grevdeki Aroma işçilerine bir destek ziyareti de Emek Partisi Bursa İl Örgütünden geldi. Grev alanına; “Aroma işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla gelen EMEP üyeleri işçilerle sohbet edip dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi. İşçilerin birliğinin önemli olduğunu söyleyen EMEP İl Yöneticisi Hasan Özaydın, “Patron aylarca burada sıfır zammı dayattı ve hep işçilerin fedakarlık yapması istendi. İşçilere bu söylenirken öte tarafta kendileri kârlarına kâr kattı. Hep büyüdüler ama bu büyüme karşısında işçiye düşen ise hep küçülmek oldu. Biz Emek Partisi olarak hakları için mücadele eden tüm işçilerin yanındayız. Bu grevin birlik beraberlik ve kararlılıkla zaferle sonuçlanacağına inanıyoruz. Bu onurlu mücadele asla yalnız değilsiniz” dedi.

Destek ziyaretlerinin kendilerine güç verdiğini söyleyen Aroma İşyeri Temsilcisi Samet Turan; “Yalnız olmadığımızı bilmek çok güzel. Grev süreci çok farklı bir süreç, en ufak şeyde insanın morali bozuluyor ama bu ziyaretler bize güç veriyor. yapmış olduğunuz bu destek ziyareti için bütün arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Musa Anter ödülü için geri sayım başladı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa