29 Ağustos 2017 09:31

Yem pahalı, yayla yasak halk da üretici de perişan

Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle Diyarbakır’da  gittiğimiz hayvan pazarında besiciler durumdan şikayetçi.

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle Diyarbakır’da  gittiğimiz hayvan pazarında besiciler durumdan şikayetçi. Yem fiyatlarındaki artışa dikkat çeken besiciler, “Yem pahalı, yayla yasak, OHAL kaldırılmalı yoksa perişan olacağız” dedi.

Kurban Bayramı yaklaşırken, hayvan pazarlarında besicilerin istediği hareketlilik yanaşmıyor. Diyarbakır Canlı Hayvan Borsasında satış yapan yurttaşlar durumdan şikayetçi. Yaşadıkları sıkıntılara dikkat çeken besiciler gerekli önlemler alınmasa durumun daha da kötüye gideceğini söylüyor.

‘KİMSE KÖYÜNDEN ÇIKAMIYOR’'

Hayvan alıp satarak geçimini sağlayan 55 yaşındaki Mehmet Ökme, OHAL ile birlikte yayla yasaklarının  hayvancılığı olumsuz yönde etkilediğini, bu nedenle yem fiyatlarının da arttığını  ifade ederek, “Herkes isyan ediyor, huzur yok, bir torba yem 60 TL, kırsalda hayvan besleyemiyoruz, kimse köyünden çıkamıyor. Ben emekliyim, bir yıllık maaşımla bir tosun alamam, vatandaşın da alım gücü yok. Devlet bu insanlara iş sahası açsın, barış olsun, savaş istemiyoruz” dedi.

‘HAYVANI SATSA DA ZARAR SATMASA DA’

Yaklaşık 25 yıldır hayvancılık yapan Veysi Kılıç ise hayvancılığın günden güne kötüye gittiğini belirterek, “Tarlada da emeğimizin karşılığı yok. Yıl boyunca emek vererek ektiğimiz buğdayı, ilaç ve mazot parasıyla kilosunu 90 kuruşa satıyoruz. Gidip o buğdayın  samanını da 90 kuruşa alıyoruz. OHAL’in üzerimizde çok fazla olumsuz etkisi var. Köylü halkı bitmiş, hayvanını satsa da zarar ediyor, eve götürse de. Tarım Bakanı köylüye destek verdiklerini söylüyorlar, yok öyle bir şey. Belediye tarafından hayvan pazarı, son bir aydır çarşamba günleri ilaçlama gerekçesiyle kapatılıyor. Ama ne temizlik yapılıyor ne de ilaçlama. Pazarın hafta içi kapatılması işimizi kötü etkiliyor, hafta sonu ilaçlama yapmalarını istiyoruz, dinleyen yok. Buradaki esnafı sanki öldürmek istiyorlar” dedi.

‘OHAL, HALKI PERİŞAN ETTİ’

Hakkari’den gelen Süleyman Arslan, OHAL döneminde yaşadıkları sıkıntılara değinerek şunları kaydetti: “Besi yeminin torbası 60 TL, bunun samanı, suyu, bakımı da olunca böylece bu işi yapan herkes zarar ediyor. Sınır komşumuz olan İran’da da hayvancılık yapılıyor ama orada yem ucuz, otlak alan var. Normalde bir yaşındaki hayvan satılmaz, OHAL nedeniyle ha bu gün savaş olacak ha yarın olacak kaygısıyla malımızı yarı fiyatına satıyoruz. OHAL Türkiye’yi yıkma durumuna getirdi, halkı perişan etti. Biz bu yıl hiç yaylaya gidemedik, çünkü yasak. Her sene on birinci ayda hayvanları satmak için yayladan getirirdik, bu sene altıncı ayda getirdik. Bu nedenle hem hayvancılık yapan hem de çiftçilik yapan herkes zarar ediyor, mağdur durumdalar.”

‘40 TL YEVMİYE ALAN NASIL KURBANLIK ALSIN?’

Nurettin Oruç ise,  kurban alımında fiyatların yüksek olduğunu ve piyasanın durgun olduğu söyleyerek, “Piyasa durgun, kurban alım, satımı çok pahalı. Çünkü gübre pahalı, yem pahalı, kepek pahalı. Şimdi bir tosunu 2500 TL’ye alan biri en az 1000 TL’ye yem alıyor. O hayvanın maliyeti 3500 TL oluyor. Bir yıllık bakımı için verdiği emeğini ekliyor 5000 TL’ye satacağı hayvanı piyasa durgun ve alım gücü olmadığı için 4000 TL’ye satıyor. O adamın bir yıllık emeğinin günlüğü 1,5 TL oluyor, bir yıllık emek boşa gitmiş oluyor. Hayvanı pahalı alınca, pahalı satmak zorundasın piyasa durgun olduğun için de zarar ediyorsun. Ya elinde kalacak ya da zarar  edeceksin. Bu bayram pek kurbanlık satılmadı. Hayvan pahalı, yevmiyesi 40 TL olan bir insan kilosu 40 TL’den nasıl kurbanlık alsın. Yetkililerin, halka da hayvancılığa da çiftçilere de destek olması lazım” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlik nakli bekleyen 13 yaşındaki Tuğçe, hayata tutunamadı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da darbe: Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa