29 Ağustos 2017 08:31

Hasankeyf’te 3 gündür kayalara dinamit döşeniyor

Hasankeyf’te dinamitlerle ve iş makineleriyle yıkım sürerken 3 gündür kayaları dinamit yerleştiriliyor.

Hasankeyf’te 3 gündür kayalara dinamit döşeniyor

Paylaş

12 bin yıllık tarih parçalanarak yok edilirken duruma tepkiler ise çığ gibi büyüyor. Hasankeyf’te Ilısu Barajı nedeniyle dinamitler ve iş makineleriyle yıkım sürerken Rüzgar Dağcılık firması ise 3 gündür kayaları dinamit yerleştirmeyi sürdürüyor

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre, Ilısu Barajı altında bırakılacak olan 12 bin yıllık Hasankeyf 14 Ağustos günü Devlet Su İşleri (DSİ), kaymakamlık ve özel firma eliyle başlatılan “Dolgu ve Güçlendirme Projesi” nedeniyle kayalar yerinden sökülmeye başladı. Mağaralara taşlardan dolgu yapılırken, devasa kayalar antik liman yapılacağı gerekçesiyle dinamitlerle parçalanırken tepkilerde sürüyor.

Hasankeyf Kalesi içerisinde bulunan büyük kaya kütlesinin düşürülmesi için Rüzgar Dağcılık firması tarafından kayanın içine dinamit yerleştirilirken, iş makinelerinin tel örgülerle kapatılan darphane bölgesindeki yıkımı da devam ediyor. Büyük kaya kütlesi üzerinde üç gündür dinamit yerleştirme çalışması sürerken Hasankeyf esnafı ise kayanın bayramdan önce düşürüleceği ve Hasankeyf çarşısının da tamamen kapatılacağını söyledi. Düşürülecek kayanın daha önceki kaya düşürmelerden daha fazla yıkıma neden olacağını söyleyen esnaf, sadece turizmin ve çarşı esnafı değil Kale içerisinde bulunan küçük saray ve taşınacak 7 anıt eser içerisinde bulunan El-Rızk Camisi’nin minaresi gibi birçok eserin de tahrip edileceğini ve birçok iş yerinde zarar göreceğini aktardı.

TÜRBE TAHRİP EDİLDİ

Öte yandan yeni yerleşim yerinde ise zorla taşınan Zeynel Bey Türbesi etrafındaki beton bloklar ise iş makineleri ile yıkılıyor. Taşınma esnasında üzerinde bulunan ve ‘mavi boncuklar’ olarak adlandırılan desenler sarsıntıdan dolayı dökülürken, türbenin etrafındaki betonların kırılması nedeniyle de türbenin altının da tahrip olduğu gözlemleniyor.Türbenin olduğu alana girmek ise yasaklanmış durumda.

ESNAF TEPKİLİ

Daha önce 200’e yakın esnafın olduğu tarihi Hasankeyf çarşısında 25 esnaf kaldı. Kepenk kapatacak duruma gelen esnaf ise daha önce ekonomik canlılığın hissedildiği çarşı merkezinde artık sessizlik hakim olduğunu söylüyor. Esnaf baraj nedeniyle iş yapamadığını, belirsizlik içerisinde her an çarşıyı zorla boşaltacaklarını söylüyorlar. Kendilerine yeni yerleşim yerinde iş yeri vaat edildiğini hatırlatan esnaf, Heskîf’ten ayrılmak istemediklerini dile getiriyor. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: İstihbaratın başı devletin başına bağlı olmalıdır

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa