‘Bu eğitim sistemine itirazımız var’

‘Bu eğitim sistemine itirazımız var’

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim Sen, eğitim müfredatının dinselleştirilmesine karşı 17 Eylül’de alanlarda olacak.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Sen, yeni eğitim müfredatının dinselleştirilmesine karşı alanlara çıkma kararı aldı. Miting, “Bu eğitim sistemine itirazımız var” sloganıyla 17 Eylül Pazar günü saat 13.00’te Kartal Meydanı’nda  gerçekleştirilecek. Mitinge ilişkin gazetemize konuşan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “Biz Aleviler çağdaş, bilimsel, laik, demokratik bir eğitim ve çocuklarımızın geleceği için sokaklarda olacağız. Çocuklarımızı gericiliğe, karanlığa teslim etmeyeceğiz” dedi.

KAMUOYUNA MİTİNGE KATILIM ÇAĞRISI

Çocukların geleceğine sahip çıkmak için herkesi Kartal Meydanına davet eden Yıldız, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin devre dışı kaldığı, AKP ve Saray’ın artık hiçbir şekilde çözüm üretmeyeceğini, aksine toplumu çözümsüzlüğe götüreceğini, selamete değil felakete sürükleyeceğini gördük. AKP’nin yapmış olduğu her şey ülke için ateşten gömlektir. 2023 projesi ile Türkiye’yi geriye, karanlığa götüren bir anlayış söz konusu. Çağdaş, bilimsel eğitimden mahrum bırakacak bir uygulama yapmaya kalktılar. Bunu da müfredat programında belli ettiler. Hal böyle iken biz de ‘Çocuklarımızı gericiliğe, karanlığa teslim etmeyeceğiz’ diye sokaklara çıkıyoruz. Ve bu sloganla birlikte 17 Eylül’de Eğitim Sen’le beraber Kartal’da miting alanında olacağız. Yapılanlara çok ciddi itirazımız var” dedi.

Bütün demokrasi güçlerine ve yurttaşlara seslenen Yıldız, “Biz bu gerici, faşist eğitime ve yönetime teslim olmayacağız. Yeryüzü hakkın yüzü, aşkın yüzü olana kadar mücadelemiz devam edecektir. Aleviler Kerbela’dan bu yana bunun öncülüğünü yapmıştır. Çocukların geleceği için herkesi Kartal’a bekliyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net