29 Ağustos 2017 04:29

TGS'den 'Basın Yayın Saray'a bağlanacak' iddiasına tepki

"Basın Yayın da Saray'a bağlanacak" iddialarına tepki gösteren TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş: Bu, basın özgürlüğünü tamamen ortadan kaldırır!

Paylaş

Habertürk Yazarı Nagehan Alçı’nın “MİT’ten sonra Basın Yayın’ın da Saray’a bağlanacak” iddialarını Evrensel'e değerlendiren TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Alçı’nın iddiasının gerçekleşmesi durumunda basının denetiminin tek elde toplanacağını belitti. Basının Saray’a bağlanmasının tarafsızlığı tamamen ortadan kaldıracağını söyleyen Durmuş, “Basın özgürlüğü ortadan kaldırılmak isteniyor. Basının tek elde toplanma girişimlerine sadece basın meslek örgütlerinin değil demokrasiye inanan herkesin karşı çıkması gerekiyor” dedi.  

ALÇI: BASIN YAYIN SARAY’A BAĞLANACAK

Habertürk’ün iktidara yakın yazarı Nagehan Alçı, 694 sayılı KHK ile MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının ardından sıradaki adımı yazdı. Alçı, “MİT’ten sonra hangi kurumlar Cumhurbaşkanlığına bağlanacak?” başlıklı yazısında “Bugün her kurum Cumhurbaşkanlığına bağlanmak ister. Zira doğrudan Beştepe’ye bağlı olmak her kurumu güçlendirir. Tahminim, başbakan yardımcılarına bağlı kurumların yavaş yavaş Cumhurbaşkanlığına bağlanacağı. İlk etapta Basın Yayın ve Diyanet olabilir” ifadelerini kullandı. 

‘TARAFSIZLIĞI TAMAMEN ORTADAN KALDIRIR’

İddiayı gazetemize değerlendiren Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Alçı’nın iddiasının gerçekleşmesi durumunda basının denetiminin tek elde toplanacağını, bunun da tarafsızlığı tamamen ortadan kaldıracağını söyledi. 

Bu tip söylentilerin başkanlık sistemine geçişin 2019’u beklemeden başladığının göstergesi olduğunu söyleyen Durmuş, “Halka doğru ve tarafsız haber götürmekle yükümlü olan basının denetiminin tek elde toplanması tarafsızlığı ortadan kaldıracaktır. Kamu yayıncılığı yapan TRT’nin bugün düştüğü duruma bakarak ileride neler yaşayacağımızı daha net görebiliriz. Parti yayın organına dönüşen TRT kamu yayıncılığını terk etmiş durumda. Şu anki tabloda da basının tam anlamıyla bağımsız olduğunu söyleyemeyiz ancak hâlâ bağımsız yayıncılık yapan medya kuruluşları da denetim altına alınmış olacak. 2019’u dahi beklemeden yapılan bu girişimler başkanlık sistemine halkı alıştırma, tek merkezli ve propaganda amaçlı yayıncılığa geçileceğini gösteriyor” dedi.

‘DEMOKRASİYE İNANAN HERKES KARŞI ÇIKMALI’

“Demokrasinin olmazsa olmazı olan basın özgürlüğü ortadan kaldırılmak isteniyor” diyen Durmuş, “Bu şekilde de toplumun daha kolay dizayn edileceğinden hareketle bu tarz girişimler yapılıyor. Basının tek elde toplanma girişimlerine sadece basın meslek örgütlerinin değil demokrasiye inanan herkesin karşı çıkması gerekiyor” dedi. Alçı’ya da tepki gösteren Durmuş,  “Tüm gazetecileri de bu tarz girişimleri şirin göstermek yerine gerçekleri yazmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Metin Göktepe Turnuvası sona erdi: 'Paranın hükmüne karşı…'

SONRAKİ HABER

ABD'nin Clovis kentinde silahlı saldırı: En az 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...