29 Ağustos 2017 01:40

G20 protestolarına katılan gence 2 yıl 7 ay hapis!

Hamburg Yerel Mahkemesi, 'G20 Zirvesi'ne karşı düzenlenen gösterilerde polise şişe attığı öne sürülen bir gence 2 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

G20 protestolarına katılan gence 2 yıl 7 ay hapis!

Paylaş

Almanya'nın Hamburg kentinde geçtiğimiz temmuz ayında yapılan 'G20 Zirvesi'ne karşı düzenlenen protestolara ilişkin başlatılan soruşturma sonucu eylemlere katılanlar hakkında açılan davada ilk karar çıktı. Hamburg Yerel Mahkemesi'nde görülen davada gösteriler sırasında polise şişe attığı öne sürülen 21 yaşındaki bir Hollanda vatandaşına "toplumun huzurunu bozma, ağır ceza gerektiren yaralama, görevdeki memura ağır saldırma ve direnme" suçlarından 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

SAVCININ TALEP ETTİĞİ CEZA DAHA DÜŞÜKTÜ

DW Türkçe'de yer alan habere göre savcılık, Hollandalı genç hakkında 1 yıl 9 ay ceza talep etmiş, sanığın avukatı ise beraatini istemişti. Mahkemenin, savcının talebinden daha yüksek ceza kararı almasının duruşmayı izleyenler tarafından hayretle karşılandığı bildirildi.

CENİN POZİSYONU ALMAK DİRENİŞ GÖSTERMEKMİŞ

Mahkemenin hakimi, sanığın 6 Temmuz akşamı Hamburg Schanzenviertel'deki gösteriler sırasında polis memurlarına iki şişe attığı ve bunun yanı sıra yakalanması sırasında cenin pozisyonunu alarak direniş gösterdiği kanaatine vardı.

Hakim, savcının talebinden daha yüksek ceza verilmesi kararına gerekçe olarak görev başındaki memurların korunmasına yönelik yasanın sertleştirilmesini gösterdi. İlgili yasa, G20 Zirvesi öncesinde 30 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Polisin gösteri sırasında görev tanımları içinde davrandığını öne süren hakim, mahkemelerin karar alırken yasa koyucular tarafından korunan kişilerden yana olduğunu ifade etti.

Öte yandan verilen cezaya ilişkin temyiz yolu açık.

POLİSİN ŞİŞEYLE YARALANDIĞINA İLİŞKİN SAĞLIK RAPORU YOK

21 yaşındaki Hollandalı genç tarafından atıldığı öne sürülen şişelerden birinin Berlin'den Hamburg'a destek için giden polis memurlarından birinin kaskına, diğerinin ise bacağına isabet ettiği iddia edildi. Polis memurunun kaskına isabet eden şişe nedeniyle baş ağrısı çektiği ancak bunun için hastaneye giderek tedavi olmadığı veya rapor almadığı kaydedildi. Polisin, şişeleri atan kişiyi izleyerek gözaltına aldığı da iddialar arasında.

'MÜVEKKİLİMİN KİMLİĞİNİN TESPİTİ MÜMKÜN DEĞİL'

Hollandalı gencin avukatı ise savunmasında, müvekkilinin kimliğinin kuşkuya yer vermeyecek şekilde tespitinin mümkün olmadığını, o sırada Hollandalı gencin 15 kişilik bir grubun arasında bulunduğunu hatırlattı. Avukat, bu nedenle de sanığın toplum huzurunu bozmakla suçlanamayacağını belirtti.

'CENİN POZİSYONU ALMASININ NEDENİ KENDİSİNİ SAVUNMAK'

Avukat, daha önce ceza almamış müvekkilinin polis tarafından yakalanması sırasında cenin pozisyonunu almasının ise kendini koruma mekanizması olduğunu belirtti.

CEZA TALEBİNİN NEDENİ GÖZDAĞI VERMEK

Hollandalı genç için 1 yıl 9 ay hapis cezası talep eden savcı ise bu tür "suçların" önlenmesi ve verilen cezaların "potansiyel suçlular" için caydırıcı olması için bu talepte bulundunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

{325772}}

ÖNCEKİ HABER

Netanyahu: İran, Suriye ve Lübnan'da füze fabrikası kuruyor

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa