29 Ağustos 2017 01:10

Netanyahu: İran, Suriye ve Lübnan'da füze fabrikası kuruyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın Suriye ve Lübnan'da füze fabrikaları kurduğunu iddia etti.

Netanyahu: İran, Suriye ve Lübnan'da füze fabrikası kuruyor

Paylaş

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın "İsrail'i yok etme hedefi doğrultusunda" hassas güdümlü füze üretmek için Suriye ve Lübnan'da fabrikalar kurduğunu iddia etti. Netanyahu, İran'ı Suriye'yi, askeri bir üsse dönüştürmekle' suçladı.

Netanyahu bu açıklamaları, ocak ayında göreve gelen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ilk kez gerçekleştirdiği Kudüs ziyareti sırasında yaptı.

Netanyahu, "İran, hem Suriye hem de Lübnan'da hassas güdümlü füzeler üretmek için tesisler inşa ediyor, bu İsrail'in kabul edemeyeceği gibi BM'nin de kabul etmemesi gereken bir şey" ifadelerini kullandı.

Netanyahu, İran’ı İsrail’i yok etme hedefini gerçekleştirmek için Suriye’yi bir askeri üs haline getirmeye çalışmakla suçlarken, BM Genel Sekreteri Guterres, "İsrail'in güvenlik kaygılarını anlıyorum ve İsrail devletini yok etme fikri ya da niyetinin kendi açımdan tamamen kabul edilemez bir şey olduğunu tekrar ediyorum" dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Suriyeli muhaliflere ait bir gazete, Suriye'nin kuzey batısında, Banyas kenti yakınlarında bir füze fabrikası kurulduğunu iddia etmişti. Bunun ardında İsrail uydu görüntü şirketi ImageSat International, bu füze fabrikasına ait olduğunu öne sürdüğü uydu fotoğrafları yayımlamıştı.

  • Banyas kenti yakınlarında kurulduğu öne sürülen füze üssüne ait uydu fotoğrafları. Fotoğraflar ImageSat International şirketi tarafından yayınlandı

(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çarpışan otomobil ve kamyonet köprüden uçtu: 3 ölü, 4 yaralı

SONRAKİ HABER

Profesör Doktor İlhan Berktay hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa