28 Ağustos 2017 19:42

Erdoğan: Filistin'de birlik ve beraberlik sağlanmalı

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Filistin'de birlik ve beraberlik sağlanmalı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ortak basın toplantısında konuştu.

Filistin -İsrail gerilimine ilişkin Erdoğan şu ifadeleri kullandı: "Müslümanların ortak hassasiyetini ve beklentilerini dile getiren bir açıklama yaptık. Her platformda tepkimizi güçlü bir şekilde ortaya koyduk. Hem Filistinli kardeşlerimizin kararlı mücadeleleri hem de İsrail'in aklı selime dönmesi ile kriz atlatılmış oldu. Başkan Abbas ile bugün ki görüşmemizde Kudüs ve Harem-i Şerif'in kutsiyetinin korunması noktasındaki hassasiyetimizi ele aldık. 

'BARIŞIN ANAHTARI FİLİSTİNLİLERİN HAK VE HUKUKUNUN KORUNMASINDAN GEÇİYOR'

"Soruna çözüm bulunması İsrail'in de hayrınadır. Son hadiselerde de gördüğümüz gibi, gerilimi tırmandırmanın hiç kimseye bir faydası yoktur. Türkiye olarak her zaman barış sürecini canlandırmaya yönelik çabalara destek verdik vermeye de hazırız. Barışın anahtarının Filistinlilerin hak ve hukukunun korunmasından geçtiğinin bilinmesi gerekiyor. Filistinli kardeşlerimiz, bu sorunun çözümü için daima olağanüstü çaba gösterdiler. Gayretlerinin karşılığını yeterince alamadılar. Filistinli kardeşlerimize ait topraklarda İsrail'in yasa dışı yerleşim faaliyetlerini arttırarak sürdürmesi bunun müşahhas örteneğidir. "

'İSRAİL YÖNETİMİNİN TEŞEBBÜSLERİNE SON VERMESİ GEREKİYOR'

"İsrail yönetiminin 2 devletli çözüm ihtimalinin altını oyan bu işgal teşebbüslerine artık bir son vermesi gerekiyor. Filistin bağlamında öne çıkan bir diğer husus, Filistinli kardeşlerimiz arasında vahdet, birlik ve beraberliğin sağlanmasıdır. Tüm Filistinli kardeşlerimize, İslam Zirvesi dönem başkanı olarak da aynı arzumuzu, beklentimizi ifade ediyoruz.  Başkan Abbas ile mevcut durumu ve atılabilecek adımları da ele aldık. Türkiye olarak önümüzdeki dönemde de bu husus üzerine eğilmeye ve temaslarımızı yoğunlaştırmaya gayret edeceğiz." 

FİLİSTİN HÜKÜMETİNE 10 MİLYON DOLARLIK HİBE

"Filistin hükümetine acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık hibenin transferini inşallah önümüzdeki günlerde yapacağız."  (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Almanya: Türkiye’ye tüm mali yardımlar kesilmeli

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz Belediyesinde TİS imzalandı, haftalık çalışma 40 saate indi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa