28 Ağustos 2017 09:02

Tutuklu gazeteciler: Tek tipi soyunarak protesto ederiz

CHP'li Utku Çakıözer Tutuklu Gazeteci Mahir Kanaat'ın tek tip elbiseyi mahkemede soyunarak protesto edeceğini söyledi.

Tutuklu gazeteciler: Tek tipi soyunarak protesto ederiz

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya mitinginde gündeme getirdiği cezaevlerindeki tek tip kıyafet uygulaması önerisine tutuklu gazeteci Mahir Kanaat tepki gösterdi. CHP’li Çakırözer’in cezaevi ziyareti sırasında konuşan Kanaat, “12 Eylül davalarında yargılanan abilerimiz tek tipi nasıl soyunarak protesto ettiyse biz de aynısını yapmaya kararlıyız” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakıözer OdaTV’den Nurzen Amuren’in sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği tutuklu gazetecilerin cezaeveleri koşullarını paylaşan Çakırözer, tutuklu gazetecilerin hepsinin Erdoğan’ın tek tip kıyafet uygulaması önerisinde son derece rahatsız ve huzursuz olduğunu belirtti.

‘YARGISIZ İNFAZA NEDEN OLUR’

Tek tip kıyafete tepki gösteren Çakırözer: “Suçu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur, masuniyet karinesinden yararlandırılmalıdır. Ama şimdi suçluluğu ispat edilmemiş bu insanlara tek tip üniforma giydirerek suçluymuş gibi göstermek yargısız infaz demektir. Çok büyük haksızlıktır.” dedi.

Çakıözer’in yanıtları şu şekilde:

“Bunun yaratacağı travma ve olumsuz psikolojinin doğuracağı sonuçları ülkemizi yönetenlerin, karar vericilerin çok iyi düşünmesinde fayda var. Görüştüğüm tüm gazeteciler istisnasız bu konudan rahatsızlar. Böyle bir karar çıkarsa duruşmaya gitmemeyi, kendilerini savunmamayı bile düşünüyorlar. Tek tip kıyafet kararı savunma hakkının kutsallığına ve adil yargılama ilkelerine gölge düşürecektir

Bu üniformaya gösterecekleri haklı tepki nedeniyle zaten haksız yere içeride yatmakta olan gazetecilerin gereksiz yere daha fazla tutuklu kalmaları gibi bir sonuç doğmasından da çok kaygı duyuyorum.

DURUŞMAYA GİTMEYECEKLER

İsmini vermeyeyim tanınmış bir gazeteci meslektaşımız şimdiden yazılı savunma hazırlamaya başlamış durumda. Çünkü tek tip elbise çıktığında duruşmaya gitmeme kararını vermiş durumda.

Zaten haksız hukuksuz yere aylarca içeride yatırdığınız bu insanların suçsuzluklarını ispat etme yönündeki çabasını bu şekilde ellerinden alırsanız bundan kimseye fayda gelmez.

Mesela FETÖ ile uzaktan yakından alakası olmamasına karşın FETÖcülükle suçlanan Birgün’den Mahir Kanaat Silivri’deki görüşmemizde “12 Eylül davalarında yargılanan abilerimiz tek tipi nasıl soyunarak protesto ettiyse biz de aynısını yapmaya kararlıyız” diyor.

İKİ KEZ DÜŞÜNÜLMELİ

Mahkeme önünde soyunan gazeteciler görüntüsü kime ne kazandırır? Tam tersine hepimize, tüm Türkiye’ye kaybettirir. Dünya üzerinde Türkiye için bir kötü algı daha yaratır.

Bağımsız yargı, adil yargılama diye haykırdığımız şu dönemde bu insanların savunmalarını yapamaz hale gelmesinin ülkemizi içine düşüreceği durumu hepimiz çok iyi değerlendirmeliyiz. Ama özellikle de hükümet etme erkini elinde bulunduranların iki kez düşünmesinde fayda var.” (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Macron, Erdoğan’dan Fransız gazetecinin bırakılmasını istedi

SONRAKİ HABER

Lise öğrencisini vuran polisin tutuklanması talebi reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa