27 Ağustos 2017 19:56

Karabağlar'da kentsel yıkıma karşı mücadele sürüyor

İzmir’de Karabağlar halkı yıkım olarak nitelendirdiği Çevre Bakanlığının kentsel dönüşüm projesine karşı mücadele etmeyi sürdürmekte kararlı.

Karabağlar'da kentsel yıkıma karşı mücadele sürüyor

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İzmir’in Karabağlar ilçesi Cennetçeşme ve Limontepe semtindeki toplam 16 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesi ile bölge halkı bir kez daha bir araya geldi. Karabağlar Mahalleler Birliği'nin çağrısıyla Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde bir araya gelen mahalle temsilcileri ve mahalle muhtarları, bölgede 10 kata kadar artan arsa rayiç bedel fiyatlarının ne anlama geldiğini ve açtıkları davalarla ilgili hukuki süreci konuştu. 

Toplantıda ilk olarak söz alan Limontepe Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Doğan Yüksel, rayiç bedellerin artmasının halka fazladan külfet getirdiğini belirterek "Rayiç bedellerin artması bölgeye bir yatırım yapılması gerekiyor, havaalanı, metro gibi. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen böyle bir bölgede bu kadar yüksek şekilde artmasının nedeni bizi bıktırarak evlerimizden çıkarmaktır. Bakanlık üçte iki çoğunluğu sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Buranın bir değeri artmadaki rayiç bedel değeri artıyor. Rayiç bedelin artması, kentsel dönüşüm sürecinde bize bir getirisi olmayacaktır. Buna karşı uyanık olmamız lazım" dedi. 

'KENSTEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜME DÖNDÜ'

Daha sonra konuşan Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği Başkanı Halil Ecevit de, yüksek dereceli artışların kabul edilemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi: "Yani burada ‘veremiyorsan bırak git’ deniyor. Kentsel dönüşüm kapsamında burada herhangi bir çalışma yapılmadı. Hizmet alamıyoruz. Ama kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüme döndü. Açtığımız davalar devam ediyor, fakat bir sonuç alamadık. Biz tapu sorunu olan ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Yıllardır bir adım ileriye gidemedik. Ketsel dönüşüm adı altında vatandaşların mağdur olmasına karşıyız". Ecevit, kentsel dönüşüm için bakanlığı halkla birlikte hareket etmeye de çağırdı. 

KARABAĞLAR HALKI ANKARA YOLCUSU

Toplantıda yüksek oranda artan rayiç bedel fiyatlarının iptali için de dava açma kararı alındı. Toplantıda ayrıca, riskli alan kararının iptaline ve 4. kez askıya çıkan imar planlarının iptali açılan davalarının hukuki süreci ile bilgilendirme de yapıldı. Her iki dava için de müdahil sayısının arttırılmasına karar verildi. Öte yandan, 27 Eylül'de Danıştay'da görülecek olan riskli ilan iptal davası ile ilgili Ankara'ya kalabalık bir şekilde gitme kararı alındı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fındık işçisi serinlemek için girdiği Melen'de kayboldu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa