27 Ağustos 2017 17:49
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ağustos 2017 18:00

Para üstü vermeyerek haksız kazanç sağlıyorlar

Kurban Bayramı alışverişlerinde kuruşlardan sonra şimdi de 50 kuruş ve 1 TL’lik para üstünün istenmeden geri verilmiyor.

Para üstü vermeyerek haksız kazanç sağlıyorlar

Paylaş

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken Kurban Bayramı alışverişlerinin yoğunlukla yaşandığı AVM’lerde ve büyük marketlerde kuruşlardan sonra şimdi de 50 kuruş ve 1 TL’lik para üstünün istenmeden geri verilmediğine dikkat çekti. 

2009-2017 yılı Temmuz ayı sonuna kadar geçen zamanda piyasaya yeteri kadar madeni para verilmesine rağmen alışverişlerde madeni para kullanılmamasının yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Palandöken, “Halen alışverişlerde bozuk para yok bahanesiyle para üstü verilmemesi çok yanlış bir uygulama ve haksız kazançtır. Çoğu işletme nakit alışverişlerde 1 TL’ye varan para üstlerini vatandaşa geri vermiyor. Bu durum haksız kazanca yol açıyor. Yani terazide eksik tartı ne ise noksan para üstü de aynı şekilde kul hakkı yemektir” diye konuştu.

Vatandaşın para üstlerini mutlaka alması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Damlaya damlaya göl olur atasözümüzün en çok hatırlanması gereken bir konu bozuk para üstleri. Örneğin işletmeler etiket üzerine 29,90 veya 29,99 yazarak kasada 30 TL alıyor. 10 kuruş ya da 1 kuruşu ne işletme veriyor ne de vatandaş almaya tenezzül ediyor. Halbuki bu para üstleri totalde büyük meblağlara tekabül ediyor. Aynı zamanda işletmeler de vergisiz haksız kazanç sağlamış oluyor. Piyasadaki yeteri kadar madeni para var. Ama bu son kurban bayramı alışverişlerinde 50 ve 1 TL ye kadar paranın da geri verilmediği şikayetleri geliyor. Özellikle AVM’ler ile büyük marketlerde 99, 109, 149, 159 TL gibi rakamlar etikete yazılmasına rağmen tahsilat yapılırken hep 1 er lira üzerine eklenerek tahsil ediliyor ve bozuk para yok denilerek para üstleri verilmiyor” diye konuştu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Mersin’de HDP halk toplantısı düzenledi

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı ile basın toplantısında konuşuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa