27 Ağustos 2017 16:54

Lübnan’dan ateşkes kararı

Lübnan ordusu, IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonda esir askerlerle ilgili müzakere için ateşkes ilan etti.

Lübnan’dan ateşkes kararı

Paylaş

Lübnan ordusu, ülkenin kuzeydoğusunda 19 Ağustos’ta IŞİD’e karşı başlattığı operasyonda ateşkes ilan ettiğini duyurdu.

Lübnan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, ‘örgüt tarafından 2014’te kaçırılan 9 askerin akıbetiyle ilgili devam eden müzakereler kapsamında bu sabah itibarıyla ateşkes ilan edildiği’ belirtildi. Açıklamada, ateşkesle ilgili başka bir bilgiye yer verilmedi.

Lübnan güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre ise ateşkes, IŞİD’in elindeki 9 askere karşılık örgütün Suriye’nin Deyrizor kentine çekilmesiyle ilgili süren müzakereler kapsamında ilan edildi.

NE OLMUŞTU?

IŞİD’e yönelik operasyonun başlamasının ardından Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, ‘kaçırılan askerler için örgüt ile gizli görüşmeler yapıldığı’ yönündeki iddialar reddedilmişti.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah cuma günü yaptığı açıklamada, IŞİD’in müzakerelere başlamak için Hizbullah ile iletişime geçtiğini belirterek, müzakerelerde IŞİD tarafından kaçırılan 9 Lübnan askerinin akıbetinin de ele alındığını söylemişti.

Lübnan’ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında Ağustos 2014’te ordu birlikleriyle Suriye’den gelen silahlı gruplar arasında 5 gün devam çatışmalarda 17 Lübnan askeri ölmüş, 86’sı yaralanmış, 9 asker ise IŞİD tarafından kaçırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Altaylı'dan Alçı'ya: O gün FETÖ tezlerini destekleyenler...

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa