27 Ağustos 2017 12:38
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Eylül 2017 11:41

Cesedi bulunan İsveçli Gazeteci Kim Wall’ın anısına fon

İsveçli Gazeteci Kim Wall'ın anısını yaşatmak üzere ailesi ve meslektaşları tarafından genç kadın gazetecileri destekleyecek bir fon oluşturuldu.

Cesedi bulunan İsveçli Gazeteci Kim Wall’ın anısına fon

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Danimarka’da bir denizaltı ile ilgili haber yaparken 10 Ağustos’ta ortadan kaybolan ve daha sonra kafası, kolları ve bacakları kesilmiş cesedi bulunan İsveçli Gazeteci Kim Wall’ın anısını yaşatmak için fon oluşturuldu.

Ailesi ve meslektaşlarının girişimiyle oluşturulan fon, Kim’le benzer şekilde toplumdaki dezavantajlı kesimlerin sorunlarını kamuoyunun gündemine getiren genç kadın gazetecilere destek verecek.

GENÇ YAŞINDA ÖNEMLİ BİR GAZETECİ OLMUŞTU

Kim’in İsveç’in Trelleborg ilinde yaşayan annesi Ingrid Wall, Facebook hesabından “O, zayıf, baskı altındaki ve marjinal kesimlere ses verdi. Bu sese daha uzun süre ihtiyaç vardı. Ama öyle olmadı” açıklamasını yaptı.

30 yaşında olmasına karşın Kim Wall, İsveç’in dünyada en fazla tanınan gazetecileri arasında yer alıyordu. Serbest gazeteci olarak çalışan Wall’ın New York Times, Guardian, Independent, Harper’s, South China Morning Post, Atlantic, Time, Foreign Policy gibi yayın organlarında haber ve röportajları yayınlanmıştı.

Wall, en son yaptığı ve Harper’s’ta yayımlanan röportajında Kübalıların internet olmaksızın kültürlerini nasıl yaygınlaştırdıklarını anlatıyordu. Daha önceleri de ABD ordusunun Marshall Adaları’na zararlı radyoaktif atıkları depoladığını, Sri Lanka hükümetinin kendi yazdığı savaş hikayesini pazarlayarak savaş turizmi yaratmak istediğini gündeme getiren haberlere imza atmıştı.

DÜNYANIN HER YERİNDE ÇALIŞMIŞTI

Kim Wall, geçtiğimiz yıl Uganda’ya gitmiş ve Diktatör İdi Amin döneminde yapılan işkenceleri konu alan haber ve söyleşileri Harper’s’ta yayımlanmıştı.

Dış politika dergisi Foreign Policy’de yayımlanan son makalesinde ise, Donald Trump’ın ırkçı göçmen politikasına karşı protesto gösterilerine katılan Çinli feministlerin örgütlenme ve mücadelelerini ele alıyordu.

Wall, yaşamını yitirmeden önce Danimarkalı mucit Peter Madsen’in geliştirdiği ve bir zamanlar dünyanın en büyük sivil denizaltısı olan 40 tonluk denizaltıyla ilgili araştırma yapıyordu.

KIM WALL KİMDİR?

1987 yılında İsveç’in Trelleborg ilinde yaşama gözlerini açan Wall, ilk ve orta öğrenimini İsveç’te tamamladıktan sonra London School of Economics’te uluslararası ilişkiler, New York’taki Colombia Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi gördü. Wall, geçtiğimiz yılın Mart ayından beri New York ve Pekin’de yaşıyordu.

ÖNCEKİ HABER

Telafer, Irak ordusunun kontrolünde

SONRAKİ HABER

Netanyahu'nun yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili erteleme talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa