27 Ağustos 2017 04:27

'Gazeteciler temelsiz suçlamalarla cezaevlerinde'

İsveç'te Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, Türkiye'de tutuklanan Ali Ghavari ile Gazeteci Yazar Hamza Yalçın'ı gündeme getirdi.

'Gazeteciler temelsiz  suçlamalarla cezaevlerinde'

Paylaş

Murat KUSEYRİ

Stockholm

 

Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, temmuz ayında Türkiye’de tutuklanan insan hakları savunucusu Ali Ghavari ile Ispanya’da 4 Ağustos günü tutuklanan Gazeteci Yazar Hamza Yalçın’ın durumunu verdiği ayrı iki soru önergesiyle İsveç Parlamentosunun gündemine getirdi.

 

Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e Ghavari ve Yalçın’ın serbest bırakılması ve Avrupa Birliği’nin gazeteci, yazar ve muhalifleri Türkiye’ye iade etmemesi için inisiyatif alıp almayacağı sorusunu yöneltti.

 

‘TÜRKİYE INTERPOL’U KULLANIYOR’

 

Türkiyeli yetkililerin bir süredir Türkiye sınırları dışında yaşayan gazeteci ve muhaliflere yönelik baskıları arttırdığını belirten Kakabaveh, Türkiye’nin Interpol’u kullanarak İspanya’da Hamza Yalçın ve Doğan Akhanlı’yı tutuklatmasını örnek olarak gösterdi.

Kakabaveh, Almanya’nın Türkiye Hükümetinin muhalifler hakkında arama kararları çıkararak Interpol’u kullanmasını eleştirdiğini ve Akhanlı’nın serbest bırakılmasını sağladığını hatırlattıktan sonra Hamza Yalçın’ın hâlâ cezaevinde tutulduğuna dikkat çekti.

 

‘YALÇIN’A YÖNELİK SUÇLAMALAR TEMELSİZ’

Türkiye’nin Yalçın’a yönelik terörizm suçlamalarının temelsiz ve saçma olduğunu belirten Kakabaveh, “İsveç ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri, Erdoğan rejiminin eleştirmenleri ve muhaliflerini susturma çabalarının bir parçası olmamalı” dedi.

 

Evrensel'e açıklamalarda bulunan Kakabaveh, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Erdoğan’ın Cemaate karşı mücadele bahanesiyle demokratik hak ve özgürlüklerin son kırıntılarını ortadan kaldırmaya çalıştığını ve kendisine muhalefet eden her türlü kesimi susturmak için devletin tüm olanaklarını kullandığını söyledi.

HDP Eş Başkanları, milletvekilleri ve yüzü aşkın gazetecinin temelsiz suçlamalarla cezaevlerinde tutulduklarını da hatırlatan Kakabaveh, “Ben bunları da parlamentoya verdiğim önergelerde gündeme getirdim. İsveç ve Avrupa Birliği’nin Erdoğan ve AKP Hükümetine karşı net bir duruş ve tavizsiz bir tutum takınmasının zamanı geldi” dedi.

 

‘HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİĞİ İÇİN KİMSEYE DAVA AÇILAMAZ’

Kakabaveh, İsveç ve Avrupa Birliği’nin Erdoğan’ın sığınmacıları Avrupa’ya göndermesinden çekindikleri için Türkiye’de yaşanan insan hakları ve ifade özgürlüğü ihlallerine karşı net bir tutum alamadıklarını söyledikten sonra şunları kaydetti:

“Türkiye’ye sırf hükümeti eleştirdikleri için insanların hakkında dava açılamayacağını açıkça söylemeleri gerekir. Ama İsveç hükümetinin AKP Hükümeti ile açıktan karşı karşıya gelmemeye gayret ettiğini gözlemliyorum. Türkiye’de insan hakları ihlalleri ve tutuklamalarla ilgili sorularımıza doyurucu bir yanıt verilmiyor. Margot Wallström, konunun ikili görüşmelerde ele alındığı ve konunun takipçisi olduğu gibi soyut laflar ediyor.”

 

‘İSPANYA BÜYÜKELÇİSİ ÜLKESİNE GÖNDERİLMELİ’

Türkiye’nin Interpol’u bir araç olarak diasporada yaşayan aydın, gazeteci ve muhalifleri susturmasına izin verilmemesi gerektiğini söyleyen, İnterpol’un yetkisi olmadığı halde muhaliflerin tutuklamasını eleştiren Kakabaveh, “İsveç Hükümeti Türkiye’nin Interpol’u kullanmasına karşı çıkmalı. Hamza Yalçın’ı cezaevinde tutan İspanya’nın İsveç Büyükelçisini de ülkesine geri göndermeli” şeklinde konuştu.

 

ÖNCEKİ HABER

Peru’da eğitimcilerin grevi iki ayı geride bıraktı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa