Katliam tüm Norveç’te lanetlendi

Katliam tüm Norveç’te lanetlendi

22 Temmuz 2011’de Andres Behring Breivik, önce başkent Oslo’daki hükümet binasına bombalı bir saldırı düzenlemiş sonra da, Utöya adlı adada iktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı İşçi Partisi’nin (AP) gençlik örgütü AUF’nin düzenlediği gençlik kampına saldırmışt

Mahmut Algünerhan

Katliamın yıl dönümünde hayatını kaybedenler için, ülke genelinde anma etkinlikleri yapıldı. Başkent Oslo’daki ilk anma, hükümet binalarının önünde yapıldı. Saat 9.30’da yapılan anma etkinliğine Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, hükümet yetkilileri, Norveç kraliyet ailesi, hayatlarını kaybedenlerin yakınları, saldırıda yaralı kurtulanlar ve diğer insanlar katıldı. Anmada hüzün bir kez daha yaşandı. Başbakan Jens Stoltenberg yaptığı konuşmada katliamın nefret dolu ve affedilmez olduğunu, kendisinin de demokrasiye inandığını, yaşadıkları olaya rağmen güçlü olduklarını gösterdiklerini, ve katilin Norveç toplumunu değiştirmeyi başarmadığını söyledi. Stoltenberg, hayatını kaybedenlerin merhametsiz ve vahşice öldürüldüklerini ve hiçbir zaman unutmayacaklarını ve yaşananlardan ders çıkardıklarını belirtti.

Daha sonraki anma etkinliği ise Oslo’nun en büyük kilisesi ve hükümet binalarına yakın Domkirke’de yapıldı. Son anma ise katliamın yapıldığı Utöya adasında yapıldı. Ütöya adasında Norveç Başbakanı Stoltenberg, ve AUF başkanı Eksil Pedersen birer konuşma yaptı. Yaklaşık bin civarında AUF’linin katıldığı anma, saygı duruşuyla başladı ve “hepimiz AUF’liyiz” şarkısının söylenmesiyle sona erdi.

50 BİN KİŞİLİK KONSER

Oslo’daki Rodhuset meydanında pazar akşamı yapılan anma konserine ise yaklaşık 50 bin kişi katıldı. Konseri Norveç başbakanı, bazı bakanlar ve Norveç kraliyet ailesi de izledi. Havanın yağmurlu ve tatil dönemi olmasına rağmen konsere katılım yoğun oldu. (Oslo/EVRENSEL)

www.evrensel.net