26 Ağustos 2017 20:43
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ağustos 2017 03:44

Hatice Durmaz'ın kızı soruyor: Annemi kim bu hale getirdi?

İşten atılmasının ardından boğazını kesen, 1 hafta sonra tanınmaz halde bulunan Hatice Durmaz'ın kızı sordu: Annemi kim bu hale getirdi?

Hatice Durmaz'ın kızı soruyor: Annemi kim bu hale getirdi?

Paylaş

Aynur SEYREK 
Antalya

Türkiye onu geçtiğimiz haftalarda boğazına dayadığı cam parçası ile tanıdı; Hatice Durmaz. Çalıştığı 5 yıldızlı otelde işten çıkarılıp alacakları da ödenmeyince otelin önünde boğazını keserek isyan etmiş ve haklarını istemişti. Otelin önünde polis tarafından sedyeye kelepçelenerek hastaneye kaldırılan Durmaz’dan 1 hafta boyunca haber alınamadı. 1 hafta sonra bir polisin dikkatini çeken hastanın Hatice Durmaz olduğunun tespit edilmesiyle Durmaz’ın 1 haftadır Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olduğu ortaya çıktı. Ancak Hatice Durmaz 1 haftada tanınmayacak duruma geldi, hafızasını kaybetti. Çocuklarını bile tanımayacak durumda olan Durmaz, herkesten ve her türlü sesten de korkuyor ve kimseyi yanına yaklaştırmıyor. Yaşananları Ekmek ve Gül’e anlatan Hatice Durmaz’ın kızı Sultan Durmaz, olayla ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

ALACAKLARI ÖDENMEDEN İŞTEN ATILDI

Şu an 44 yaşında olan Hatice Durmaz bundan 7 yıl önce hiç beklenmedik bir şekilde eşini kaybetti. 3 çocuk annesi Durmaz’ın büyük kızı ve oğlu evli. Küçük kızı Sultan Durmaz ile birlikte Bilecik’te yaşıyordu. Hatice Durmaz, eşini kaybedince kızı Sultan ile birlikte eşinden kalan 900 TL ile kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalıştı. Ancak TOKİ’den aldıkları evin taksitini ödeyemeyince iş bulma ümidiyle oğlunun yanına, Antalya’ya yerleşti. Durmaz, Antalya Kemer’de 5 yıldızlı bir otelde soğuk yemek aşçısı olarak işe başladı. Kızı Sultan da aynı otelde, mutfakta annesinin yanında işe başladı. Ancak bu otelde, diğer işçiler gibi hiçbir zaman düzenli olarak maaşlarını alamadılar. Daha 9 yıl sürecek olan ev taksitini ödemek zorunda oldukları için yeni bir iş aramaya başladı. Hatice Durmaz ise alacakları ödenmeden işten atıldı.

1 HAFTA HABER ALINAMADI

Otelde ödenmeyen ücretini almak için defalarca girişimde bulunan ama bir çözüm bulamayan Hatice Durmaz, sonunda isyan etti ve boğazına dayadığı kırık şişe parçasıyla otel önünde yaptığı eylemle gündeme geldi. Ücretinin ödenmesini isteyen Hatice Durmaz, kendisine engel olmaya çalışan polislere, “Bana iyilik yapmıyorsunuz, yine beni kandıracaklar, yine vermeyecekler paramı” diyerek durumunu anlatmaya çalıştı. Otel yönetimi o sırada otelde yapılan animasyon programının sesini yükselterek Hatice Durmaz’ın sesinin otel müşterileri tarafından duyulmasına engel olmaya çalıştı. Polisler, Durmaz’ı otel önünden zorla sedyeye kelepçeleyerek hastaneye kaldırdı. Hastaneden taburcu edildiğinde kendilerine haber verilmesini ısrarla isteyen çocuklarına haber verilmedi. Tedavisi tamamlandığı gerekçesiyle ertesi sabah taburcu edilen Durmaz’dan 1 hafta haber alınamadı.

HATİCE DURMAZ NASIL BU HALE GELDİ?

Bu bir hafta içinde kızı ve oğlu her yere başvurdu annesini bulabilmek için. Ancak bir haber çıkmayınca Sultan Durmaz kayıpları arayan bir TV programına başvurdu. Programa gitmek için yola çıktığı sırada, annesinin Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olduğu haberi geldi. Durmaz’ın hastanede olduğu ise hastane polisinin onu haberlerde izlediği kadına benzetmesiyle ortaya çıktı. Hastaneye koşan çocukları annelerini tanınmayacak halde buldu. 44 yaşındaki Durmaz şu anda bütün seslerden ve hareketlerden korkuyor, bu nedenle de yanına kimseyi yaklaştırmıyor.  

Hatice Durmaz’ın, Kemer Devlet Hastanesinden taburcu edildiği gün saat 17.00 civarında tramvay durağı yanında yarı baygın şekilde bulan vatandaşların 112’yi arayarak hastaneye götürülmesini sağladığı belirlendi. Annesinin tedavisinin bir an önce başlamasını isteyen kızı, acilde yattığı sürece annesinin hafızasının geri gelmeyeceğine inandığı için psikiyatri servisine yatırmak istedi. Ancak psikiyatri bölümlerinde yer olmadığı için Durmaz, Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevk edildi.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Şimdi Sultan Durmaz’ın kafasında yanıtını istediği şu sorular var: 

  • Kemer Devlet Hastanesinden taburcu olurken bize bilgi verilmesini istediğimiz halde neden bilgilendirilmedik? Annemin hastaneden yalnız çıkarken sendelediği görülüyor. Bu durumda bir hasta üstelik yalnız başınayken nasıl taburcu ediliyor?
  • Bir kayıp başvurusunda önce hastanelere bakılmaz mı, polis neden Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinde yatan annemi bulamadı?
  • Kemer Devlet Hastanesinden taburcu olduğu saat ile baygın bulunduğu saat arasında altı saat gibi bir fark var. O 6 saat boyunca annem neredeydi ve neden baygın bulundu?
  • Hafıza kaybının çok kan kaybından kaynaklı olabileceğini söylüyor doktorlar. Peki annem neden her şeyden bu kadar korkuyor. Korkularının nedeni ne?
  • Annemin baygın bulunduğu akşam hem annemin hem de benim hesabımıza alacaklarımız yatırıldı. Bunun bir anlamı var mı?

Bütün bu soruların yanıtını bulmak için Sultan Durmaz, savcılığa başvurmaya hazırlanıyor. 

ÖNCEKİ HABER

‘Kaf Dağı’nın Ardında’ mistik dünya

SONRAKİ HABER

Cumhur İttifakı'nın Çeşme adayı Sema Aydın çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa