Kentsel dönüşüm protestosuna polis saldırısı

Kentsel dönüşüm protestosuna polis saldırısı

İstanbul’da Üsküdar Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesi protesto edildi. 

Üsküdar'da 4 mahalleyi kapsayan yıkımlar Çevre ve Şehircilik  Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılacağı törenle başlayacak. Tören öncesi Kirazlıtepe Mahallesi Adile Naşit Sokak'ta toplananlar, evlerine değerlerinin çok altında fiyat verildiğini söyleyerek eylem yaptı. Mahallelilere polis saldırdı. 

Bakanın katılacağı tören öncesinde mahalleliler "Mülkiyet Hakkı kutsaldır", "Boğaziçi imar yasası değişmeden imar problemi çözülemez" , "Mahallelerimiz terk etmek istemiyoruz" yazılı pankart açtı.

POLİS SALDIRDI

Ancak bir süre sonra polis eylem yapan mahallelilere biber gazıyla saldırdı. Saldırı sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mahalleliler ara sokaklara girerek uzaklaştı.

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de son anda törene gelmekten vazgeçti. 

Polisa saldırısından önce DHA'ya konuşan bir mahalleli “Belediye başkanımız burada TOKİ ile işbirliği yaparak Kirazlıtepe halkıyla anlaştığı iddiasında bulunuyor. Kesinlikle Kirazlıtepeliler, Üsküdarlılar TOKİ ile anlaşmadı. Belediyede çalışan  3-5 kişinin evlerini yıkarak tüm Türkiye'ye burada anlaştık izlenimi yaratıyorlar. Kesinlikle anlaşmadık. Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Biz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Kentsel dönüşüme evet diyoruz, TOKİ ve belediyenin belirlediği bedellere hayır diyoruz“ diye konuştu. Başka bir mahalleli ise, “Bize verdikleri rakam dalga geçilecek bir rakam" dedi. (İstanbul/DHA) 

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ağustos 2017 17:18
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. hakan cevahir 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    başkan bölge halkına 6+2 / 8+2 kat sayısı sözü verdi seçimlerden önce başkan adayı iken ? seçimler bitti şimdi kalkmışlar 4+1 verdiler halk'da doğal olarak tepki gösteriyor işin aslı bu sözü bu .... vatandaşı mağdur ettiler boğaz yasasını değiştirmek işlerine gelmiyor çünkü burada rant var birilerine peşkeş çekmek var

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.